Na konwencji ekologicznej we Florencji w 1931, 4 października został ustanowiony Światowym Dniem Zwierząt... Kadra wychowawcza płockiej jednostki OHP postanowiła uwrażliwić młodych ludzi na potrzeby „braci mniejszych”.
Spotkanie miało na celu uświadomienie podopiecznym z 7-11 HP, iż zwierzęta to żywe istoty, które odczuwają podobnie, jak ludzie i dlatego mają swoje prawa. Ogrom społeczeństwa kocha zwierzęta i dba, jak o prawowitego członka rodziny. Jednak również często dochodzi do przypadków znęcania się nad zwierzętami. Ludzie nielegalnie hodują psy szkolone do walk lub w celach zarobkowych, a warunki bytowe zwierząt pozostają wiele do życzenia. W Polsce ze względu na krzywdę wyrządzoną zwierzętom powstało wiele organizacji i towarzystw ochrony zwierząt. Obecnie w całym kraju użytkownicy portalu psy.pl zachęcają do udziału w proteście „Zerwijmy łańcuchy” apelując o nie wiązanie psów na stale na łańcuchach.
- Kwestia ta jest ważna i trzeba nieustannie o niej przypominać i nagłaśniać, by w końcu uświadomić, iż zwierzęta na uwięzi cierpią psychicznie i fizycznie. Trzymanie psów na uwięzi dłużej niż 12 godzin w ciągu doby może spowodować uszkodzenie ciała czy cierpienie i jest to również niezgodne z prawem - podkreśliła wychowawczyni z płockiego hufca.
W dalszej części spotkania kadra przybliżyła postać patrona zwierząt, ekologów i ekologii - św. Franciszka z Asyżu. Podopieczni opowiadali o swoich pupilach, a także przypadkach z najbliższego środowiska rodzinnego, gdzie prawa zwierząt nie są respektowane.
W Polsce cały październik jest miesiącem dobroci dla zwierząt. Młodzież wyszła z inicjatywą zbiórki karmy dla zwierząt na zimę i przekazania jej zwierzętom w płockim schronisku. Dziewczęta z płockiej jednostki zadeklarowały, iż przygotują plakat informujący o zbiórce, by wzięło w akcji, jak najwięcej uczestników z 7-11 HP i aby, jak najwięcej karmy zebrać dla podopiecznych schroniska.