Praktyczne przygotowanie zawodowe w OHP odbywa się w warsztatach szkoleniowych OHP lub u pracodawców zewnętrznych (np. rzemieślników, przedsiębiorców). W zależności od typu szkoły, w której uczestnik realizuje kształcenie ogólne, podejmuje jednocześnie jedną z dwóch form przygotowania zawodowego:
- przyuczenie do wykonywania określonej pracy, które jest przeznaczone dla młodzieży realizującej obowiązek szkolny, tzn. uczęszczającej do szkoły podstawowej z oddziałami przysposabiającymi do pracy lub do szkoły podstawowej dla dorosłych - udział w takiej formie edukacji zawodowej zmierza do zdobycia wybranych umiejętności stanowiących część wymagań kwalifikacyjnych dla danego zawodu i trwa do ukończenia przez uczestnika szkoły podstawowej, jednak nie dłużej niż 22 miesiące;
- nauka zawodu, która jest przeznaczona dla młodzieży posiadającej ukończoną szkołę podstawową, realizującej obowiązek nauki w szkole branżowej I stopnia lub poprzez formę kursową - udział w takiej formie edukacji zawodowej kończy się egzaminem potwierdzającym uzyskanie kwalifikacji zawodowych organizowanym przez okręgową komisję egzaminacyjną lub izby rzemieślnicze i zmierza do uzyskania kwalifikacji zawodowych oraz przygotowania do pracy w charakterze wykwalifikowanego pracownika lub czeladnika, nauka zawodu trwa 3 lata.
Ukończenie szkoły podstawowej i przyuczenia do wykonywania określonej pracy daje możliwość uzyskania zatrudnienia oraz jednocześnie kontynuowania nauki w szkole wyższego szczebla.
Ukończenie szkoły branżowej I stopnia lub pozaszkolnej formy kształcenia daje możliwość uzyskania kwalifikacji zawodowych i zdobycia zatrudnienia (oraz w przypadku absolwenta szkoły branżowej I stopnia jednocześnie kontynuowania nauki w szkole wyższego szczebla).