Kształcenie ogólne w OHP realizowane jest w szkołach publicznych podległych władzom samorządowym. W wyjątkowych przypadkach, gdy na danym terenie brakuje odpowiedniej placówki oświatowej prowadzonej przez samorząd, kształcenie w ramach OHP organizowane jest w placówkach innych niż samorządowe. W zależności od wieku i posiadanego wykształcenia nauka odbywa się w dopuszczonych prawem typach szkół:
szkoła podstawowa – VII, VIII klasa z oddziałami przysposabiającymi do pracy
szkoła podstawowa dla dorosłych(dla osób, które ukończyły 15 lat oraz ukończyły szkołę podstawową, mają opóźnienie szkolne oraz opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej);
szkoła branżowa I stopnia (dla osób, które ukończyły 15 lat oraz ukończyły szkołę podstawową);
szkolenie zawodowe w formie kursowej, tzn. pozaszkolnej (dla osób – zarówno dla uczestników jak i dla absolwentów OHP oraz młodzieży korzystającej z usług jednostek rynku pracy, realizowane w formie kwalifikacyjnych kursów zawodowych lub kursów czeladniczych w jednostkach OHP (Ośrodki Szkolenia Zawodowego i Rejonowe Ośrodki Szkolenia Zawodowego Młodzieży) lub w porozumieniu z instytucjami posiadającymi uprawnienia do prowadzenia szkoleń), zalecane dopiero po wykorzystaniu możliwości kształcenia w formie szkolnej.