Strona główna  >   Lista aktualności   >   Prowokować czy neutralizować?

Prowokować czy neutralizować?

Prowokować czy neutralizować?
Podopieczni siedleckiej jednostki 7 – 7 HP podczas warsztatów profilaktycznych pn. „Przezwyciężam, opanowuję złość i agresję”  poznawali elementy Treningu Kontroli Złości. 
Podczas poprzednich spotkań uczestnicy nauczyli się, że złość przybiera różne formy i ma różne stopnie natężenia. Kadra wychowawcza hufca uznała, że teraz przyszedł czas na przekazanie młodym ludziom bardziej wyrafinowanych technik, które pomogą im zmienić swój sposób myślenia i wskażą jak reagować na złość bez agresji. 
Młodzież akcentowała fakt, że bardzo często spotyka się z mniej oczywistymi sposobami okazywania złości, takimi jak: plotkowanie, chowanie urazy, nieodzywanie się do siebie, czy ignorowanie. 
Uczestnicy ćwiczyli komunikaty „ja” służące wyrażeniu swoich odczuć w związku z jakąś sytuacją oraz jeśli jest to potrzebne, wyrażeniu swoich konkretnych oczekiwań. Próbowali również stosować w praktyce monity typu: „uspokój się, rozluźnij, kontroluj swoją złość”. Jak się okazało i taka zachęta, udzielona samemu sobie pomagała pokonać, na razie te reżyserowane, ale trudne sytuacje. 
Wychowawcy wskazali kilka sposobów,  jak radzić sobie z negatywnymi emocjami, by nie eskalowały i nie były przenoszone na osoby postronne (rozmowa z kimś zaufanym, „rozładowanie się” poprzez sport, etc.). Młodzież została poinstruowana, gdzie można szukać pomocy  i zgłaszać przypadki agresji. Poza instytucjami, jak np. pedagog szkolny czy policja, wymienione zostały poradnie, telefony zaufania, Niebieska Linia. Także wychowawcy hufca zgłosili chęć pomocy w tym zakresie. 
Młodzi ludzie zgodnie uznali, że praca nad sobą w celu uświadomienia sobie swoich myśli i uczuć wymagać będzie od nich wiele cierpliwości i czasu. 


DATA PUBLIKACJI: 2019-02-22 » Pozostałe aktualności
Prowokować czy neutralizować? Prowokować czy neutralizować?