Co to znaczy być przedsiębiorczym? Czy można się tego nauczyć? Na te i podobne tematycznie pytania próbowali dziś szukać odpowiedzi uczestnicy z 7 – 6 HP.
Kolejne zajęcia, w ramach realizowanego programu kulturalno – oświatowego „Gotowi na przyszłość” poprowadziła Ewa Gałkowska – doradca zawodowy z Młodzieżowego Centrum Kariery.
Głównym celem spotkania było motywowanie do zmian, przygotowanie do świadomego wyboru i planowania kariery zawodowej poprzez uświadomienie sensu aktywności zawodowej i jej wpływu na zmianę, jakości życia. Zajęcia prowadzone były z wykorzystaniem aktywnych metod pracy, pozwoliły, więc dostosować tematykę spotkań do potrzeb i oczekiwań młodzieży, zachęcając uczestników do rozwijania myślenia, wyrażania opinii, komunikacji i współpracy w grupie.
Podczas warsztatów umiejętności życiowych młodzież zastanawiała się, z czym im się kojarzy słowo przedsiębiorczość? Uczestnicy starali się wypisać i uporządkować swoje skojarzenia okołotematyczne zarówno te pozytywne jak i negatywne dotyczące zachowań czy postaci. Podczas ożywionej dyskusji młodzież sformułowała wspólną definicję wskazując, iż „przedsiębiorczość” to nie tylko aktywne działanie w sferze gospodarczej, ale przede wszystkim prowadzenie własnego przedsiębiorstwa czy firmy. Nie było żadnych problemów ze zidentyfikowaniem celów i zakładanych efektów prowadzenia własnej działalności gospodarczej, wszyscy wskazywali na pomnożenie dochodów i bogactwa. Dużo emocji natomiast dostarczyła uczestnikom debata na temat cech i postaw człowieka przedsiębiorczego. Pomysłów padało dużo, jednakże niemal jednogłośnie młodzież uznała, że być przedsiębiorczym oznacza przede wszystkim być życiowo zaradnym, samodzielnym, niezależnym, twórczym, ale także pracowitym, systematycznym i konsekwentnym. Uczestnicy zauważyli także, że wiele z tych cech nie jest danych ot tak po prostu z natury, lecz może zostać wyćwiczonych i rozwiniętych, bowiem słabości można i trzeba zwalczać, potrzeba jednak do tego ambicji, samokrytycyzmu i wytrwałości.
- Każdy człowiek ma swoje potrzeby i to właśnie one skłaniają nas do samodzielnego działania, jak i współdziałania z innymi. Aby jednak zacząć działać, trzeba najpierw dobrze uświadomić sobie, czego się chce i co jest dla nas naprawdę ważne. Bez takiej świadomości trudno jest samodzielnie kierować swoim życiem i osiągać zamierzone cele interesy – mówiła prowadząca zajęcia Ewa Gałkowska.