Tradycyjnie, jak co roku, wychowawcy z 7-35 HP zorganizowali pogadankę dla młodzieży szkolnej - w tym uczestników OHP - na temat uzależnień od papierosów, narkotyków czy alkoholu.
Tym razem spotkanie odbyło się dla klasy drugiej branżowej a przeprowadził je na zaproszenie jednostki pracownik Powiatowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Płońsku.
Temat zajęć odnosił się do palenia tytoniu jako problemu zdrowotnego, estetycznego i finansowego. Prowadząca przedstawiła dane statystyczne według których, przeciętny palacz żyje 10 lat krócej niż osoba niepaląca, każdy papieros kosztuje 11 minut życia. Obliczono również, że przeciętny palacz od 17 do 71 roku życia wypala 311 688 papierosów.
- Pomimo iż w społeczeństwie generalnie istnieje świadomość tego, że palenie jest szkodliwe, to często brakuje wiedzy o tym, że stanowi główną przyczynę chorób serca i udarów mózgu. Palenie tytoniu przyczynia się do zwiększenia zapadalności na choroby przewlekłe i liczby spowodowanych przez nie zgonów, a przy tym ma bardzo szkodliwy wpływ na pacjentów i ich rodziny- kontynuowała prowadząca.
Nikotyna uzależnia o wiele szybciej niż narkotyki i działa równie silnie jak one. Wszystko zaczyna się od momentu dotarcia do mózgu nikotyny z dymu - a dzieje się to już po 10 sekundach od zapalenia. Nikotyna uszkadza wątrobę, gdyż w niej się rozkłada, nerki, gdyż to one wydalają ją z organizmu, żołądek i jelita, bo tam trafia ze śliną. Powoduje uzależnienie psychiczne i fizyczne.
Dym papierosowy jest najpowszechniejszym zanieczyszczeniem powietrza w mieszkaniach i domach. Znacznie więcej substancji toksycznych znajduje się w zadymionym pokoju niż wdycha się na głównej ulicy wielkiego miasta w godzinach szczytu, informowała mówczyni.
Palenie tytoniu nie tylko naraża na utratę zdrowia, ale i pogarsza wygląd skóry. U palaczy wcześniej występują zmarszczki, opóźnia się gojenie ran oraz zaostrza się stan wielu schorzeń skóry (np. trądziku oraz łuszczycy). Palenie doprowadza również do przebarwienia i pokrycia kamieniem zębów, wystąpienia nieświeżego oddechu i żółcenia palców.
Na koniec spotkania prowadząca pokazała młodzieży zdjęcia osób uzależnionych od papierosów, które pokazują problem zdrowotny i estetyczny oraz prosiła młodych ludzi do rzucenia nałogu.