W ramach realizacji wojewódzkiego programu profilaktycznego „Dobrze żyć bez uzależnień” w OSiW w Radomiu przeprowadzono spotkanie z pracownikami Wojewódzkiej Komendy Policji w Radomiu.
Głównym tematem spotkania było "Prawo a uzależnienie". Zajęcia rozpoczęły się od określenia kto to jest osoba małoletnia a kto młodociana i jakie konsekwencje łamania prawa ponoszą takie osoby. Omawiano akty prawne, w których możemy szukać informacji o skutkach finansowych, obywatelskich, ograniczenia wolności w momencie popełnienia czynu zabronionego. Przedstawiono przykłady niewłaściwych zachowań w miejscach takich jak np. szkoła, zakład pracy, miejsca publiczne czy Internet. Zwrócono szczególną uwagę na cyberprzemoc –i brak anonimowość w sieci, choć może się wydawać, że popełniając przestępstwo za pomocą komputera lub telefonu nikt nas nie odnajdzie. Te czasy już minęły i policja dysponuje środkami, które wskażą że z danego urządzenia popełniono przestępstwo. Omówiono również odpowiedzialność karną nieletnich i kto może zgłosić zachowania demoralizujące odpowiednim jednostkom np. dyrektorzy szkół, pracodawcy. Wskazano miejsca i podano numery telefonów, które pomogą młodzieży w stanie zagrożenia życia zdrowia fizycznego i psychicznego.
Zajęcia ukazały całą gamę przestępstw, które nam wydają się niekiedy żartem a prowadzą do poważnych konsekwencji. Należy wiedzieć, że czasami zrobienie zdjęcia koledze/koleżance i rozesłanie go innym bez zgody osoby na zdjęciu i „zabawnym podpisem” może prowadzić nawet do prób samobójczych. Nigdy nie wiemy kto ma jaką konstrukcję psychiczną i jakie nosi w sobie „ciężary” i taki niewinny żart może doprowadzić do tragedii.