Strona główna  >   Lista aktualności   >   Konferencja Regionalna w Płocku

Konferencja Regionalna w Płocku

20 września 2024 r., w Płocku odbyła się regionalna konferencja dotycząca funduszy unijnych. Organizatorem wydarzenia była Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych, a partnerami: Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie oraz Zakład Doskonalenia Zawodowego w Płocku, w siedzibie którego odbyło się spotkanie. W konferencji wzięły udział Sandra Soczewska – asystent EURES oraz Marzena Byszewska – specjalista ds. programów, przedstawicielki Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Płocku.

Wydarzenie poświęcone było podsumowaniu wykorzystania funduszy unijnych na Mazowszu od momentu wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Konferencję otworzył Marszałek Województwa Mazowieckiego – pan Adam Struzik, a perspektywę 20 – lecia Mazowsza w UE pokrótce przedstawiła pani Ilona Soja – Kozłowska, dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych.

Następnie głos zabrała pani Alina Lewicka, prezes Zakładu Doskonalenia Zawodowego, w siedzibie którego odbywała się konferencja. Na uwagę zasługuje fakt, iż Zakład Doskonalenia Zawodowego rozpoczął absorpcję funduszy unijnych jeszcze w okresie przedakcesyjnym. Pani prezes podkreślała, że w realizacji projektów unijnych bardzo ważną rzeczą jest współpraca instytucjonalna, bez której nie da się pozytywnie wpływać na rozwój regionalny. Imponujący zakres wsparcia dla młodzieży, pochodzący z funduszy unijnych, przedstawiła następnie pani Barbara Gotowicka – Dyrektor Szkoły ZDZ w Płocku. Panie podkreślały też, że za sukcesami w pozyskiwaniu środków z funduszy unijnych, zawsze stoją ludzie – kadra, która również była objęta wsparciem szkoleniowym.

Zmiany, jakie dokonały się w naszym mieście, dzięki wykorzystaniu wsparcia unijnego, zaprezentowała pani Izabela Kamińska – dyrektor ds. funduszy europejskich Urzędu Miasta Płocka. Wystąpienie to było dla nas – płocczan, którzy pamiętają krajobraz miasta z czasów transformacji ustrojowej Polski, czasem retrospekcji i zadumy nad zmianami, które się dokonały w życiu każdego z nas, pozytywnymi zmianami, na które często, nie zwracamy już uwagi. Szczególnie istotną sprawą obecnie jest fakt powstania Strategii Rozwoju Ponadlokalnego dla Partnerstwa Obszaru Funkcjonalnego Miasta Płocka, a więc zacieśnienie procesów wspólnego, z innymi gminami i miasteczkami, działania na rzecz rozwoju regionu. Będzie to skutkować rozwojem infrastruktury transportowej, gospodarczej, a w konsekwencji – zmianą społeczną, wpływającą na standard życia mieszkańców całego Mazowsza Północnego.

O rozwoju powiatu płockiego, dzięki wykorzystaniu funduszu unijnych, w imieniu starosty płockiego, mówiła pani Magdalena Woja, Członek Zarządu Powiatu. Powiat płocki inwestuje, tak jak i Płock, w rozwój dróg, realizuje projekty środowiskowe, ale też realizuje projekty społeczne, dofinansowując edukację i aktywizując rynek pracy. Pani Magdalena Woja, tak jak i prezes Alina Lewicka, podkreślała rolę współpracy i partnerstwa, przy pozyskiwaniu środków unijnych.

W części drugiej konferencji, rolę i ofertę Wojewódzkiego Urzędu Pracy Filia w Płocku, przedstawiła pani kierownik Marta Świerkocka. Dla nas, jako OHP, była to o tyle ważna prezentacja, że zawierała informacje o projekcie, dedykowanym uczestnikom naszych hufców pracy, który będzie przez nas realizowany już za kilka miesięcy i obejmie naszą młodzież kompleksowym wsparciem zawodowym, szkoleniowym oraz wizerunkowym.

Ostatnim wystąpieniem, w trakcie tegorocznego wydarzenia, była informacja o ofercie Mazowieckiego Regionalnego Funduszu Pożyczkowego. Członek Zarządu tej spółki – dr Krystian Malesa zwrócił uwagę na to, że odbiorcy naszych działań: młodzi ludzie, nie znają już Polski „bez” Unii Europejskiej. W bardzo prosty i przekonujący sposób, zaprezentował możliwości pozyskania zwrotnych pożyczek, o bardzo niskim oprocentowaniu, które przyznawane są na przeróżne inicjatywy i inwestycje, takie jak doposażenie gabinetu weterynaryjnego, zakup domku letniskowego w atrakcyjnej turystycznie okolicy, który potem można wynajmować, i w ten sposób zarabiać.

Trwa już okres programowania 2021 – 2027, który dzięki wyodrębnieniu metropolii warszawskiej z Mazowsza, daje nam – płocczanom nowe możliwości pozyskiwania funduszy, chociażby z programu FE dla Polski Wschodniej.

Miejmy nadzieję, że kryzys uchodźczy i interesy narodowe nie podzielą Europy, na strefy wpływów wielkich mocarstw, jak to miało miejsce tuż po wojnie, a z ostatnich klęsk żywiołowych, takich jak pandemia, nasz kontynent oraz kraj, wyjdziemy silniejsi.



DATA PUBLIKACJI: 2024-09-20 » Pozostałe aktualności