19 czerwca młodzież z wołomińskiego hufca pracy wyjechała do Roztoczańskiego Parku Narodowego. Celem wycieczki było zapoznanie z atrakcjami turystycznymi, położonego na Roztoczu, Zwierzyńca.
Punktualnie o 6.00 ruszyła wyprawa z Wołomina. Po kilku godzinach jazdy autokarem uczestnicy podróży dotarli do Zwierzyńca, położonego k. Zamościa, w samym sercu Roztoczańskiego Parku Narodowego.
Roztocze to piękny, choć stosunkowo mało znany, region Polski. Zapoznanie z jego atrakcjami turystycznymi ,rozpoczęli uczestnicy, od wejścia na „Bukową Górę”. Jest to najbardziej popularna, choć dość trudna do przebycia, ścieżka edukacyjna . Po drodze na szczyt, uczniowie i wychowawcy, słuchając opowieści przewodnika, podziwiali obszar ochrony ścisłej z borem sosnowym, jodłowym i buczyną karpacką. Duże wrażenie wywarł Pomnik Poległych Leśników, na który składają się głazy ustawione na dużej przestrzeni, w kształcie ramion krzyża oraz ogromny kamień upamiętniający wizytę Jana Pawła II w Roztoczańskim Parku Narodowym. Przejście 260 schodów, po dość stromej powierzchni, wymagało kondycji, ale trud ich pokonania zrekompensowała przepiękna panorama Roztocza Środkowego, która ukazała się oczom turystów na szczycie „Bukowej Góry”.
Kolejny , pieszy etap wycieczki, obejmował rejon Stawów „ Echo”, gdzie na tarasie widokowym, młodzież wypatrywała tarpanów - koników polskich. Malowniczo położone kąpielisko było wypełnione plażowiczami, którzy licznie korzystali z uroków letniej pogody. Nasi wycieczkowicze również chętnie skorzystali z odpoczynku na leśnej plaży, tym bardziej, że pokonanie ok. 15 km, w przepięknej, ale upalnej pogodzie mogło zmęczyć nawet najbardziej wytrwałych. Humory jednakże dopisywały i nikt na trudy nie narzekał. W drodze powrotnej wycieczkowicze podziwiali również Pałac Plenipotenta.
Po obiedzie wszyscy udali się do Ośrodka Edukacyjno - Muzealnego, usytuowanego na pograniczu zabytkowej części Zwierzyńca. Pod opieką przewodnika zwiedzili multimedialną wystawę przyrodniczą, przedstawiającą świat roślinny i zwierzęcy Roztocza. Młodzież i wychowawcy z zaciekawieniem słuchali opowieści o prehistorycznym i dzisiejszym świecie fauny i flory. Duże wrażenie wywarła grota przedstawiająca dno oceanu i żyjące w nim przed tysiącami lat, drapieżniki. Niesamowite emocje potęgowały odgłosy z głębi wód. Młodzież chętnie słuchała ciekawostek o życiu zwierząt, ich zwyczajach żywieniowych i godowych. Informacje, podawane przez przewodnika, ilustrowane były odgłosami zwierząt. Uczestnicy usłyszeli m.in. wilki w trakcie polowania na dziki. Zwiedzanie zakończyło się projekcją zdjęć Roztoczańskiego Parku Narodowego.
Zarówno młodzież, jak i wychowawców, zachwyciła wizytówka Zwierzyńca - unikatowy, barokowy kościół na wodzie. Natomiast piękny Park Środowiskowy, położony w centrum Zwierzyńca, krył w sobie malownicze mostki oraz jedyny na świecie pomnik szarańczy – poświęcony zwycięskim zmaganiom z plagą tychże owadów, która miała miejsce w 1711 roku.
Kolejna ścieżka przyrodnicza doprowadziła uczestników ponownie do Ośrodka Edukacyjno- Muzealnego, gdzie jego pracownicy przygotowali dla młodzieży niespodziankę. Pod ładnie zagospodarowaną wiatą czekała na nich, rozpalana drewnem, kuchnia grillowa . Po trudach wędrówki miło było odpocząć i posilić się, upieczonymi na palenisku, kiełbaskami.
O 17 –tej wycieczkowicze ruszyli w drogę powrotną. Podróż upłynęła na wspomnieniach , oglądaniu zdjęć i omawianiu pomysłów związanych z organizacją konkursu na najciekawszą fotografię, wykonaną w Roztoczańskim Parku Narodowym. Wszyscy zgodnie uznali, że dla takich widoków warto było przebyć kilkaset kilometrów. Pokonkursowa wystawa zdjęć pozwoli na dłużej zachować w pamięci wspomnienia o pobycie w Zwierzyńcu.