Zbliżają się wakacje. Jakie niebezpieczeństwa czyhają na nierozważnych podczas pobytu nad wodą, w górach czy w lesie…? – przypomnieli sobie uczestnicy z żyrardowskiej jednostki 7 – 22 HP.
Spotkania odbyły się 5 i 13 czerwca – w ramach realizacji założeń wojewódzkiego programu pn. „Bezpiecznie latem”.
Priorytetowym celem było kształtowanie nawyków świadomego i bezpiecznego postępowania oraz umiejętności przewidywania przez młodzież skutków niewłaściwych zachowań w różnych miejscach i w różnych sytuacjach napotykanych na trasie letnich wojaży.
- Wakacyjne wyjazdy to długo oczekiwane i radosne wydarzenie. Nareszcie będziecie mogli cieszyć się wolnym czasem, zapomnieć, choć na chwilę, o wszystkich obowiązkach, ale nie możecie zapomnieć o jednym - o rozwadze… W górach trzeba mieć dobrą kondycję, dostosować ubiór do panującej pogody, posiadać podstawowy sprzęt i odzież, pamiętać, że aura w każdej chwili może się zmienić. Nad wodą korzystajcie z kąpielisk strzeżonych, stosujcie kosmetyki chroniące ciało przed narażeniem na poparzenia … - apelowali wychowawcy.
Kadra pedagogiczna zwróciła szczególną uwagę młodzieży na sposoby radzenia sobie w trudnych sytuacjach związanych z szeroko pojętymi zagrożeniami. Młodzież dyskutowała zachowaniu rozwagi podczas dyskotek i zabaw z rówieśnikami, samodzielnych wyjazdów w grupie znajomych czy też bezpieczeństwa nad wodą.
- Skakanie na główkę, może grozić utratą zdrowia, a nawet życia, bowiem nie wiemy jak głęboka jest woda i co może znajdować się na dnie jeziora – mówili uczestnicy.
Młodzi ludzie przypomnieli sobie również numery alarmowe, dowiedzieli się, jak przebiega procedura przyjmowania zgłoszeń do interwencji i jak korzystać z numeru 112.
Na zakończenie spotkania wychowawcy życzyli wszystkim swoim podopiecznym roztropności i wspaniałej, ale przede wszystkim, bezpiecznej „letniej przygody”.