Uczestnicy 7-7 Hufca Pracy wzięli udział w zajęciach w ramach VI edycji programu profilaktyczno - edukacyjnego pn. „Więzienie Stracony Czas", opracowanego przez Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Warszawie i Komendę Wojewódzką Policji z siedzibą w Radomiu …
Priorytetowym celem spotkania było uświadomienie młodym ludziom, jaki wpływ ma popełnienie czynu karalnego na ich dalsze, dorosłe życie.
Niekonwencjonalne spotkanie w Zakładzie Penitencjarnym w Siedlcach stanowiło swoiste dopełnienie realizowanego w jednostce programu profilaktycznego. W trakcie zajęć uczestnicy obejrzeli film edukacyjny, który stanowił kanwę do dyskusji z edukatorem na temat czynników ryzyka, które stają się przyczyną „prawnej izolacji”. Obraz wizualizował codzienną egzystencję osadzonych i ich tęsknotę za normalnym życiem. Po emisji prelegent opowiedział młodzieży o warunkach życia „za kratami” oraz obowiązkach więźniów i ograniczeniach wynikających z odbywania kary pozbawienia wolności. Młodzież i opiekunowie zostali zapoznani z infrastrukturą jednostki penitencjarnej w Siedlcach. Po projekcji ppor. Zbigniew Śpiewak funkcjonariusz służby więziennej poinformował i uświadomił młodzież o konsekwencjach prawnych, wynikających z popełnienia czynów zabronionych. Omówił poszczególne sytuacje przedstawione na filmie, kładąc nacisk na promowanie postaw odpowiedzialnych.
Zajęcia, które odbyły się w jednostce penitencjarnej dały również możliwość zapoznania młodych ludzi z zadaniami Służby Więziennej. Pozwoliło to na weryfikację wielu stereotypów na temat pracujących tu osób. Ponadto uczestnicy mogli skonfrontować swoje wyobrażenia w kwestii skutków pobytu w więzieniu dla osadzonego.