W rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim - 19 kwietnia - młodzież z praskiej jednostki 7 - 9 wzięła udział w Akcji Żonkile zainicjowanej jedenaście lat temu przez Muzeum Polin.
Użycie symbolu żółtych kwiatów miało swój początek od „gestu” Marka Edelmana, jednego z przywódców powstania, który co roku w dniu 19 kwietnia składał żółte kwiaty pod pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie.
Młodzież otrzymała papierowe żonkile od wolontariuszy akcji obecnych tego dnia na ulicach Warszawy. Są one symbolem, bo #ŁączynasPamięć o bojowcach i cywilach 1943 roku.
19 kwietnia 1943 r. Żydzi rozpoczęli powstanie przeciwko niemieckiemu oprawcy. Wiedzieli, że nie mają szansy na zwycięstwo, ale woleli zginąć w walce. W tamtym czasie na terenie getta przybywało jeszcze około 50 000 cywilów. Ci, którzy wpadli w ręce Niemców byli mordowani na miejscu lub wywożeni do obozów. Niektórzy popełnili samobójstwo, nielicznym udało się wydostać na aryjską stronę. Getto było równane z ziemią, domy palono.
Powstanie zakończyło się 16 maja 1943 r. Tego dnia Niemcy, po dziesięciu dniach przygotowań, wysadzili Wielką Synagogę przy ul. Tłomackie. Jak wspominał Jurgen Stroop w książce Kazimierza Moczarskiego pt. Rozmowy z katem, była to „(…) niezapomniana alegoria triumfu nad żydostwem. Getto warszawskie skończyło swój żywot…”
Tegoroczna Akcja Żonkile przebiegała pod hasłem „Nie bądź obojętny". Słowa te wypowiedział Marian Turski - przypominając przesłanie przyjaciela, Romana Kenta. Powiedział wówczas : „bo jeżeli nie, to nawet się nie obejrzymy, jak na nas, jak na naszych potomków, jakieś Auschwitz” nagle spadnie z nieba”...