W ramach programu resocjalizacyjnego pn. „Moje miejsce w społeczeństwie” kadra wychowawcza z 7-35 HP zorganizowała swoim podopiecznym wyjście do Zakładu Karnego w Płońsku.
Celem wycieczki było zapoznanie młodzieży z pracą służb penitencjarnych, ukazanie organizacji pracy i zasad funkcjonowania więzienia oraz uświadomienie młodym ludziom zagrożeń i sytuacji prowadzących do naruszenia prawa.
Podopieczni mogli zobaczyć Zakład Karny od wewnątrz min. plac spacerowy, salę odwiedzin oraz świetlicę, w której podziwiali prace wykonane przez skazanych oraz obejrzeli film pt. „Więzienie, stracony czas”. Na podstawie, którego nawiązała się dyskusja, która miała na celu uświadomieniami wychowankom, jakie kary grożą za złamanie Kodeksu Karnego. Młodzież została zapoznana z działalnością i zadaniami Służby Więziennej, charakterem oraz specyfiką pracy funkcjonariusza oraz z zajęciami osadzonych w czasie pobytu w zakładzie karnym - jak wygląda dzień więźnia, jakie mają prace odpłatne i nieodpłatne, którzy więźniowie mogą uczestniczyć w pracach poza zakładem i na jakiej zasadzie odbywa się wyznaczenie osób do poszczególnych prac, za jakie wyroki są skazani więźniowie, jak wygląda nadzór nad więźniami oraz jak wyglądają odwiedziny więźnia.
- Mamy nadzieję, że cel wycieczki został osiągnięty, bowiem w przystępny i zrozumiały sposób zostało przedstawione uczniom, jak można ustrzec się przed przestępczością i więzieniem oraz jak należy postępować by uniknąć kłopotów. Wyjście do Zakładu Karnego przekonało wszystkich, że specyfika pracy w służbie więziennej wymaga, oprócz kwalifikacji zawodowych, także odpowiednich predyspozycji osobowościowych. Mamy nadzieję, że ta poglądowa lekcja będzie swoistą przestrogą, którą nasi podopieczni dobrze wykorzystają – komentowała kadra wychowawcza płońskiej jednostki.