W ramach realizacji założeń inicjatywy „Czysty świat tego nam brak”, młodzież z 7 – 9 Hufca Pracy, udała się na zajęcia do Centrum Informacyjnego Zakładu Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych w Warszawie.
Celem tego niekonwencjonalnego spotkania była promocja działań ekologicznych, odpowiedzialności za środowisko naturalne oraz rozbudzenie świadomości ekologicznej uczestników.
Kadra wychowawcza pragnęła, aby moduł pod nazwą „Śmieci, odpady, surowce” przeprowadził specjalista z branży - osoba, która posiada merytoryczną wiedzę i doświadczenie w skutecznym jej przekazywaniu.
- Dlatego właśnie poprosiliśmy Pana Pawła Szymańskiego, specjalistę do spraw komunikacji z Zakładu Unieszkodliwiania Starych Odpadów Komunalnych, o zorganizowanie specjalistycznych warsztatów dla naszych podopiecznych – opowiadali wychowawcy.
I... młodzi ludzie dowiedzieli się, że zabrudzony tłuszczem czy sosami papier do pizzy powinien trafić do odpadów zmieszanych, dzięki temu nie zabrudzi papieru, który powstanie z makulatury. Do pojemnika ze szkłem wrzucamy tzw. szkło opakowaniowe, czyli na przykład butelki po mleku, po kawie, szklanki czy kubeczki nie powinny tam trafić. Materiały takie jak zużyte pampersy, używane chusteczki do rąk czy nosa, maseczki na twarz powinny trafić do kosza z odpadami zmieszanymi. Leki, których już nie zażywamy najbezpieczniej zanieść do apteki. Do pojemnika z bioodpadami natomiast nie wrzucamy mięsa i kości, ponieważ rozpoczną się procesy gnilne, a kości nie będą wykorzystane do powstania - chociażby kompostu.
Uczestnicy zdobyli również wiedzę z zakresu unieszkodliwiania stałych odpadów komunalnych i dowiedzieli się dlaczego tak istotne jest zajmowanie się nimi.
- Nasz ekspert przypomniał również z jakimi chorobami zmagało się społeczeństwo w przeszłości, w czasach gdy śmieci nie podlegały żadnej kontroli i dryfowały w jeziorach, rzekach, czy też zalegały na ulicach, a medycyna nie była rozwinięta w stopniu tak zaawansowanym, jak w obecnych czasach. Bardzo ważne było to, że prowadzący spotkanie - obok obszernej fachowej wiedzy - posiada umiejętności komunikacyjne, czemu dał wyraz podczas spotkania. Byliśmy aktywni, zadawaliśmy mnóstwo pytań i dzieliliśmy się swoimi doświadczeniami z zakresu segregacji śmieci, wykorzystania surowców wtórnych. Poruszaliśmy również temat „cyber” śmieci, jakże obecnych we współczesnym świecie. Jesteśmy bogatsi o wiedzę i umiejętności. Czekamy na kolejne, równie ciekawe spotkania... – opowiadali podopieczni praskiej jednostki.