W żyrardowskiej jednostce 7 – 22 HP trwa realizacja założeń wojewódzkiego programu profilaktyki pn. „Zachowania ryzykowne rzutujące na moją przyszłość”.
Tematem spotkania było szeroko pojmowane bezpieczeństwo – zwłaszcza w kontekście zbliżających się ferii zimowych oraz problematyka konsekwencji zachowań ryzykownych.
Młodzież uświadamiana była w kwestii odpowiedzialności nieletnich w sytuacji popełnienia czynu niezgodnego z prawem. Uczestnicy zostali zapoznani z podstawowymi definicjami takimi jak, np.: adolescencja, nieletni, demoralizacja czy czyn karalny. Bardzo ważnym elementem pogadanki były - aktualne ostatnio - tematy dotyczące agresji rówieśniczej i przemocy w sieci. Uczestnicy ze zdumieniem uświadomili sobie, że specyfika Internetu i telefonów komórkowych powoduje, że nawet pozornie błahe akty cyberprzemocy stanowią dla ich ofiar poważny problem, z którym często, zwłaszcza młodzi ludzie, nie potrafią sobie poradzić.
Poruszana na spotkaniu tematyka wzbudziła olbrzymie zainteresowanie młodzieży, która nie tylko słuchała, ale przede wszystkim zadawała wiele pytań i brała aktywny udział w niczym nieskrępowanej dyskusji.
Bardzo istotnym elementem wpływającym na wysoką jakość spotkania był fakt, że prowadzący bardzo zręcznie potrafili je uatrakcyjnić wykorzystując szeroki wachlarz aktywnych metod edukacyjnych - z zastosowaniem elementów moderacji wizualnej, gier symulacyjnych i zabaw...