W ramach programu profilaktycznego pt. „Współczesne zagrożenia w życiu młodego człowieka”, wychowawcy żyrardowskiej jednostki 7 – 22 HP zorganizowali spotkanie z funkcjonariuszami policji - starszą sierżant Patrycją Sochacką i sierżant Julią Szczygielską z miejscowego Wydziału ds. Nieletnich.
Priorytetowym celem warsztatów edukacji prawnej było uświadomienie młodym ludziom, jaki wpływ ma popełnienie czynu karalnego na ich dalsze, dorosłe życie.
Uczestnicy dowiedzieli się od którego roku życia nieletni odpowiada już na zasadach właściwych odpowiedzialności karnej osób dorosłych. Prowadzące spotkanie przypomniały pojęcia takie jak: nieletni, demoralizacja, niedostosowanie społeczne i wyjaśniły młodzieży, czym jest czyn karalny oraz odpowiedzialność karna nieletnich.
Młodzież uświadomiła sobie, że specyfika Internetu i telefonów komórkowych powoduje, że nawet pozornie błahe akty cyberprzemocy stanowią dla ich ofiar poważny problem, z którym często, zwłaszcza młodzi ludzie, nie potrafią sobie poradzić.
W dalszej części spotkania funkcjonariuszki opowiadały o zdarzeniach z ich życia zawodowego. Młodzież z zainteresowaniem słuchała i zadawała wiele nurtujących ją pytań. Policjantki przestrzegały przed podejmowaniem pochopnych działań, których konsekwencje mogą być bardzo dotkliwe. Wymieniły zebranym, jakie środki zapobiegania i zwalczania demoralizacji oraz przestępczości można zastosować wobec nieletnich. Mówiły o specyfice upomnień, zobowiązań do określonego postępowania, nadzoru odpowiedzialnego rodziców, organizacji młodzieżowych czy kuratorskich, omawiały zasady skierowania do ośrodków wychowawczych i socjoterapeutycznych...
- Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem. Uczestnicy twierdzili, że realne zdarzenia opisywane przez policjantki są najskuteczniejszą przestrogą przed nieodpowiedzialnym zachowaniem. To dobry pomysł, by w przyszłości kontynuować tego typu zajęcia z udziałem specjalistów – mówili wychowawcy.