6 grudnia w Mikołajki, w Centrum Handlowym BLUE CITY w Warszawie stanęło miasteczko targowe mazowieckiej ekonomii społecznej, gdzie swoje wyroby prezentowało i sprzedawało ponad trzydzieści podmiotów z całego województwa w ramach Mazowieckiego Jarmarku Rozmaitości - czyli Targów Ekonomii Społecznej. Organizatorem Jarmarku było Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej a jego uroczystego otwarcia dokonał Pan Aleksander Kornatowski – Dyrektor MCPS.
Podczas wydarzenia były pięknie udekorowane stoiska ze świąteczną ofertą upominkową oraz oryginalne produkty i wyroby: rękodzieło ludowe, wyroby tkackie, stroiki świąteczne, bombki na choinkę, maskotki i przytulanki, torby na ramię, mydełka zapachowe, domowe przetwory kulinarne, owoce liofilizowane, domowe zupy i wędliny, sery, suszone owoce i warzywa, a także – miody i przekąski miodowe, herbatki, zioła i pierniki oraz biżuteria, kartki świąteczne i ozdoby, a także wiele, wiele innych rzeczy, których wszystkich wymienić nie sposób!
Słowem – wszystko w co możemy zaopatrzyć się przed świętami i co kupić na prezent. A wszystko niepowtarzalne, naturalne i świeże!
W wydarzeniu udział wzięły przedstawicielki MWK OHP – Dyrektorki CEiPM z Warszawy i Siedlec. Podczas zwiedzania stoik rozmawiały z przedstawicielami poszczególnych podmiotów ekonomii społecznej pytając o tajniki ich sukcesu na obecnym rynku pracy. Godnym uwagi jest fakt, iż wszystkie podmioty ekonomii społecznej są stworzone po to, aby w głównej mierze pomóc odnaleźć się na rynku pracy osobom z niego wykluczonym, lub znajdującym się w grupie zagrożonej marginalizacją społeczną, a dopiero kolejnym celem takich przedsiębiorstw jest zysk. Podczas trwania wydarzenia na scenie wystąpiły liczne zespoły ludowe z różnych części Mazowsza, a także zespół artystyczny MAZOWSZE.
Zostały także przyznane statuetki tym podmiotom i instytucjom, które w mijającym roku odniosły sukces i zostały zauważone w ekonomii społecznej. Takich organizacji i osób indywidualnych zostało docenionych 19.
Ekonomia społeczna to istotny element społecznego działania na zróżnicowanym rynku pracy. Warto uświadamiać ludzi – szczególnie młodych, że praca zarobkowa jest ważna i istotna, ale działania związane z ekonomią społeczną pozwalają odkryć sens działania i pracy z innymi ludźmi i na rzecz innych ludzi. Miło jest zobaczyć osobę starszą, lub niepełnosprawną zaangażowaną w przygotowanie posiłków dla najuboższych, albo przygotowywanie stoików i ozdób świątecznych dla ludzi starszych, samotnych lub opuszczonych……a to tylko niektóre z przykładów działań ekonomii społecznej które można było zauważyć podczas trwania wydarzenia.
MWK OHP współpracuje na co dzień z podmiotami ekonomii społecznej na zróżnicowanych płaszczyznach aktywizacyjno – doradczo – szkoleniowych, tym bardziej było miło, kiedy podmioty te zostały docenione i wyróżnione na tym wydarzeniu.