Kadra wychowawcza siedleckiej jednostki 7 – 7 HP, zgodnie z wytycznymi, kładzie duży nacisk na bezpieczeństwo oraz edukację związaną z bezpieczeństwem dzieci i młodzieży. Zaproponowała swoim podopiecznym uczestnictwo w trzymiesięcznym autorskim programie wychowawczo-profilaktycznym pn. „Narkotyki ,dopalacze i inne współczesne uzależnienia”.
Młodzież zgłębiła wiedzę na temat narkotyków, dopalaczy i innych współczesnych uzależnień behawioralnych, ćwiczyła także umiejętności postaw asertywnych.
Dla wszystkich uczestników odbyły się trzy spotkania z funkcjonariuszem policji, podczas których poruszone zostały kwestie związane z bezpiecznym zachowaniem, omówione zagadnienia z zakresu przeciwdziałania krzywdzeniu dzieci i młodzieży (w tym z bezpieczeństwem w sieci).
Młodzi ludzie mieli wiele pytań dotyczących poruszania się po sieci, kluczowym zagadnieniem była cyberprzemoc. Funkcjonariusz opowiadał o zagrożeniach online. Jednocześnie młodzież mogła poznać konsekwencje prawne, wynikające z popełniania przestępstw przy użyciu tego rodzaju środków łączności, w tym m.in. gróźb kierowanych do innych użytkowników, posiadania i publikowania filmików/zdjęć poniżających, publikowania ośmieszających wulgarnych komentarzy i postów. Usłyszeli co grozi za podszywanie się pod inne osoby, włamania na konta serwisów społecznościowych. Pytań nie było końca, bo i tematyka była bardzo ciekawa. Dużo osób nie zdawało sobie sprawy z konsekwencji.
- Lockdown i nauka zdalna przyczyniły się do tego ,że młodzież większą część swojego czasu spędzała przy komputerze i w sieci. Bycie online jest dla młodego pokolenia bardzo ważnym aspektem codzienności. Trzeba być bardzo rozważnym gdyż sieci niosą również zagrożenia do których należy m.in. stanie się ofiarą bądź sprawcą cyberprzemocy – opowiadali wychowawcy.