Tradycją praskiej jednostki 7 – 9 HP jednostki jest realizacja inicjatyw o charakterze edukacyjno - patriotycznym. Podczas wycieczki zgłębiającej tajemnice historii zaklęte w obiektach przestrzeni miejskiej, uczestnicy zwiedzili zabytkową nekropolię stolicy - Powązki.
Młodzież dowiedziała się, że Cmentarz Powązkowski został założony u schyłku XVIII wieku. Pochowanych jest tu wielu zasłużonych Polaków - bohaterowie powstań narodowych, wybitne osobistości świata nauki, kultury, sztuki, życia społecznego i politycznego. Młodzi ludzie wyszukiwali miejsca spoczynku znanych rodaków, podziwiali przepiękną architekturę i unikatowe rzeźby sztuki nagrobkowej. Ogromne wrażenie zrobiły na uczestnikach Stare Powązki oraz Aleja Zasłużonych.
- Odwiedziliśmy m.in.: grób Marka Kotańskiego, Władysława Szpilmana, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i jego żony Barbary, Jana Bytnara i Macieja Dawidowskiego, którzy spoczywają w jednej mogile, Tadeusza Zawadzkiego oraz mogiły ofiar wojny z 1918 r., groby powstańców warszawskich. Spośród odwiedzonych osób jedyną postacią, która urodziła się i dorastała w czasie wojny był Marek Kotański. Zwróciliśmy uwagę ,że na jego nagrobku widnieje napis” – „Tu leży człowiek, który pomagał ludziom”. Był to czas refleksji nad znaczeniem tych słów we współczesnym świecie. Pochyliliśmy się również nad obecnością odwiedzonych bohaterów w świecie literatury, poezji i filmu. Młodzież z entuzjazmem opowiadała, że Władysław Szpilman to bohater książki i filmu, Krzysztof Kamil Baczyński to poeta, którego wiersze zna z lekcji języka polskiego, piosenka powstańcza „ O Barbara, o Barbaro” opowiada o jego poślubionej w czasie wojny żonie Basi, Jan Bytnar ps. Rudy, Maciej Dawidowski „ Alek” i Tadeusz Zawadzki „ Zośka” - to przyjaciele ze szkolnej ławki w Liceum im. Batorego , którzy w czasie wojny podjęli zbrojną walkę i wszyscy zginęli. Dane im było jednak poznać moc swojej przyjaźni chociażby podczas sławetnej „Akcji pod Arsenałem”, w czasie której odbili Rudego z rąk Gestapo – opowiadała młodzież.