Przedstawicielki MWK OHP – Pani Magdalena Chychłowska – Komendant HP 7-32 Warszawa, Pani Edyta Lepiarska – Dyrektor CEiPM OHP w Siedlcach oraz Pani Izabela Wróbel – wychowawca z HP 7-9 w Warszawie - wzięły udział 27 października w V Kongresie Edukacji połączonym z obchodami 35 – lecia programu ERASMUS+.
Wydarzenie miało miejsce w murach Uniwersytetu Warszawskiego a jego organizatorem była Narodowa Agencja Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności, Erasmus+ oraz Europejski Korpus Solidarności. Partnerem wydarzenia był Uniwersytet Warszawski, zaś partnerami merytorycznymi : Centralna Komisja Egzaminacyjna oraz Centrum Kształcenia Nauczycieli Języków Obcych i Edukacji Europejskiej UW. Patronat Medialny nad wydarzeniem objęli : Rzeczpospolita, media polskpress.pl, Polska Agencja Prasowa oraz Interia.
Wydarzenie otworzył i przybył gości przywitał znany dziennikarz - Pan Marek Zając. Na początku nastąpiło wystąpienie gości honorowych – Pani Minister Marzeny Machałek - Sekretarz Stanu, Pełnomocnik Rządu do spraw wspierania wychowawczej funkcji szkoły i placówki, edukacji włączającej oraz kształcenia zawodowego oraz Pana dr hab. Pawła Poszytka – dyrektora generalnego Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji.
Pani Minister w swoim wystąpieniu pogratulowała dotychczasowych sukcesów związanych z realizacją programów ERASMUS+ dla młodzieży oraz nakreśliła plany rządowe związane z powstaniem w Polsce w niedalekiej przyszłości 120 Branżowych Centów Umiejętności, które powstają z myślą o młodych ludziach i będą skupiać w swoich szeregach system oświatowy na wszystkich szczeblach, samorządy i biznes. Uchyliła także rąbka tajemnicy związanej z przyznaniem przez Komisję Europejską środków finansowych na kolejną edycję działań związanych z programem ERASMUS+ w postaci podwojonej puli środków. Pan Dyrektor FRSE mówił z kolei, iż taki jubileusz skłania do podsumowań zrealizowanych w tym okresie działań dla młodych ludzi, ale także stanowi inspirację do tworzenia nowych, ciekawych pomysłów wymiany i pracy z młodzieżą - ale nie tylko indywidualnie, ale także na poziomie szkolnictwa, samorządów i biznesów ogólnoświatowych.
Podczas pierwszej sesji plenarnej zaproszeni eksperci – głównie rektorzy uczelni wyższych - zastanawiali się nad mocą sieciowania i wzmacniania sojuszy organizacji edukacyjnych na przykładach Uniwersytetów Europejskich. W kolejnej sesji głos oddano młodym ludziom którzy w różnym stopniu doświadczyli wymiany międzynarodowej na różnej płaszczyźnie, tj. wolontariat, wymiana studencka, udział w międzynarodowych konkursach branżowych WorldSkills oraz EuroSkills. Dzieli się swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami w tej kwestii sugerując co można jeszcze poprawić w tych obszarach i na co młodzi ludzie powinni zwracać szczególną uwagę podczas pomysłu o takim wyjeździe.
Rangę wydarzenia podniósł także koncert zespołu ERASMUS+ Band i gości – Ani Szarmach, Grzegorza Wilka i Jarka Wista.
W godzinach popołudniowych odbywały się równoległe sesje dotyczące realizacji priorytetów horyzontalnych programu ERASMUS+ w międzynarodowych projektach w poszczególnych sektorach, tj. w praktyce szkolnej; z cyfryzacją, włączeniem, ekologią i obywatelstwem w tle; jako doskonalenie narzędzia wdrożenia strategicznych założeń planów rozwoju uczelni; Youth Talks – inspirujemy do działania; ADUstorytelling o włączeniu, cyfryzacji, ekologii i partycypacji. Po przerwie, na kolejnych równoległych warsztatach poszczególni specjaliści mówili o : programie ERASMUS+ w sporcie; Europejskim Korpusie Solidarności - Razem możemy więcej; oraz trzy sesje były poświęcone Europejskiemu Dniu Języków.
Na zakończenie spotkania odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród konkursowych : European Leanguage Label, EDUinspiracje oraz Europejską nagrodę za innowacyjność w nauczaniu. Prowadzącymi galę byli: Pani Gabriela Jelonek – polska dziennikarka radiowa i prasowa oraz Pan Tomasz Kammel - prezenter telewizyjny, dziennikarz, producent, scenarzysta.
Udział w powyższym wydarzeniu był doskonałą okazją do zainspirowania się w celu stworzenia ciekawych projektów i programów współpracy dla młodych ludzi na różnych poziomach edukacyjnych i formą połączenia świata nauki, samorządu i biznesu w celu ułatwienia startu młodym ludziom na rynku pracy – nie tylko lokalnym, czy krajowym, ale także międzynarodowym.