„Rzemiosło pomysłem na biznes” to tytuł projektu zrealizowanego w ramach Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży. W wyżej wymienionym przedsięwzięciu, wzięła udział grupa Polska i Ukraińska, która liczyła łącznie 36 uczestników w wieku od
16 do 24 lat. Opiekę nad grupami sprawowali wychowawcy z siedleckiej i mińskiej jednostki opiekuńczo – wychowawczej a także opiekunowie z grupy ukraińskiej, przy współpracy pani tłumacz. Projekt był realizowany w Europejskim Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy, którego głównym założeniem jest stwarzanie młodzieży warunków prawidłowego rozwoju społecznego i zawodowego poprzez aktywne budowanie systemu pomocy grup najsłabszych i wspieranie młodzieży defaloryzowanej.
Młodzi ludzie w dniach od 12 do 18 września, uczestniczyli w warsztatach zorganizowanych w Wiosce Ginących Zawodów które miały na celu zwiększenie kompetencji zawodowych w dziedzinie starych zawodów rzemieślniczych, takich jak: cukiernik, stolarz, tkacz oraz zielarz. Nie zabrakło odkrywania wspólnego dziedzictwa kulturowego, różnic i podobieństw we wspólnej przeszłości obu narodów. W trakcie siedmiodniowego pobytu młodzież przygotowała i wykonała m.in.: słodkie wypieki - sękacz, ciasta, ciasteczka, potrawy regionalne obu kultur; a także - budy dla psów, pamiątkowe serduszka z drewna, tkane zakładki do książek, bransoletki, kraszanki, podkładki i serwetki pod kubek. Powstałe podczas warsztatów prace zostały przekazane na rzecz mieszkańców Roskoszy oraz lokalnego środowiska.
W kilkanaście dni po zakończeniu projektu miało miejsce jego podsumowanie. Młodzież wraz z kadrą z obu placówek opiekuńczo – wychowawczych OHP, tj.:7-7 HP i 7-19 HP przeprowadziła w macierzystych szkołach zajęcia. Uczestnicy spotkań opowiedzieli swoim rówieśnikom o efektach zrealizowanego projektu, a także odpowiadali na zadane przez swoich kolegów i koleżanki pytania wśród których najczęściej pojawiały się takie : Jak przebiegała wymiana Polsko – Ukraińska?
Z jakich środków został sfinansowany projekt? Jakie zostały poznane stare zawody rzemieślnicze? Jakie wspólne cechy dziedzictwa kulturowego łączą oba kraje?
Realizacja tego typu projektu pokazała jak ważne są relacje międzyludzkie – w tym także międzykulturowe - pomiędzy młodymi ludźmi, a także rozmowy o tradycjach, obyczajach i kulturze które pozwolą młodzieży na realne i rzeczywiste obycie z tymi zagadnieniami.
Wszystko powyższe pokazało, iż realizacja takich projektów ukazuje , co młodych ludzi łączy, a nie dzieli.