Strona główna  >   Lista aktualności   >   Prognozy dla rynku pracy

Prognozy dla rynku pracy

Prognozy dla rynku pracy
Mając na uwadze dynamikę zmian na rynku pracy spowodowaną zróżnicowanymi czynnikami zewnętrznymi warto zastanowić się nad aspektem ich wpływu na trendy i zapotrzebowania na pracowników na rynku pracy. Dyrektor CEiPM OHP w Siedlcach na przełomie września i październiku br. odpowiadając na zaproszenia WUP Warszawa filia w Siedlcach brała udział  w badaniu,  pt. „ Barometr Zawodów”.  Jako jeden z  ekspertów zewnętrznych zastanawiała się wspólnie z przedstawicielami powiatowych urzędów pracy z powiatów podległych działaniom siedleckiej filii WUP Warszawa , tj.  siedleckiego, łosickiego, węgrowskiego i garwolińskiego, oraz przedstawicielami pracodawców z tych powiatów  – nad zapotrzebowaniem na fachowców na danym rynku pracy w roku 2023r.
Barometr zawodów jest jednoroczną prognozą sytuacji w zawodach i  dzieli je  na trzy grupy: deficytowe, zrównoważone i nadwyżkowe. Podczas tegorocznego badania sugerowano się aktualną sytuacją demograficzną, napływem uchodźców wojennych z Ukrainy, oraz wzrostem cen prądu i innych paliw ciepłowniczych.
W ramach szerszego systemu prognozowania zmian na rynku pracy całą metodologię badania wypracowano w Szwecji w latach dziewięćdziesiątych dwudziestego wieku. W 2007 roku narzędzie to zaadaptowali pracownicy publicznych służb zatrudnienia z południowo-zachodniej Finlandii a  obecnie badanie jest prowadzone w całej Finlandii. Do Polski narzędzie to  trafiło za sprawą Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie w 2009 roku, kiedy to pracownicy Małopolskiego Obserwatorium Rynku Pracy i Edukacji (projekt WUP w Krakowie) poznali założenia badania podczas wizyty studyjnej w Turku, w Finlandii. W tym samym roku przeprowadzono pilotaż w sześciu powiatach Małopolski, a następnie rozszerzono Barometr na cały region. Od 2015 roku badanie odbywa się we wszystkich powiatach kraju.
Warto zaznaczyć, iż do roku 2019 badanie realizowane było równolegle do prowadzonego w całej Polsce (na mocy zapisów ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy) badania ilościowego pod nazwą Monitoring zawodów deficytowych i nadwyżkowych (MZDiN). Decyzją Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, od roku 2020, z racji swojej komplementarności, badania te zostały połączone w jedno wspólne badanie pod nazwą Barometr zawodów.

Ponieważ wyniki tego badania wykorzystywane są,  m.in.:

•  przy planowaniu kariery zawodowej (wskazują w jakich zawodach warto się dokształcać, gdyż są najlepsze perspektywy na pracę),
•  przy poszukiwaniu pracy w zawodzie (wskazują jak wygląda sytuacja w poszczególnych powiatach - gdzie może być łatwiej o pracę),
•  do analiz rynku pracy (wskazują trendy w zakresie popytu i podaży pracy) warto zapoznawać się z tymi danymi aby we właściwy sposób móc kierować swoją karierą edukacyjno – zawodową.

https://barometrzawodow.pl


DATA PUBLIKACJI: 2022-10-13 » Pozostałe aktualności
Prognozy dla rynku pracy Prognozy dla rynku pracy Prognozy dla rynku pracy