W siedzibie hufca 7 – 9 na warszawskiej Pradze Południe odbyły się zajęcia pn. Wojna – jak żyć?. Zostały one przeprowadzone przez psycholog Aleksandrę Pronobis – Polatyńską.
Inspiracją do spotkania poświęconego tej tematyce była obecna sytuacja geopolityczna związana z agresją Rosji na Ukrainę.
- My Polacy, jako sąsiedzi Ukrainy, bezpośrednio odczuliśmy skutki ucieczki ludności ukraińskiej przed wojną. A przecież zanim nastąpiły te tragiczne w skutkach wydarzenia ludzkość zmagała się z pandemią Covid – 19, która również odcisnęła piętno na naszym dobrostanie, wielu z nas straciło bliskich, doświadczyło stresu związanego ze zmianą warunków życia, pracy, edukacji. Zrodziło się zatem pytanie jak żyć, jak sobie radzić z emocjami, gdy wokół tyle niepewności – argumentowała kadra wychowawcza.
Warto znaleźć czas na spotkanie z profesjonalistą, by zdobyć wiedzę z zakresu radzenia sobie w sytuacjach trudnych, nieprzewidywalnych. Kiedy przeanalizujemy zasoby własne, osobiste potencjały okazuje się, że sami z siebie potrafimy znaleźć remedium dla różnorodne problemy. Również poczucie, że współdzielimy los innych może być pomocne w osiągnięciu życiowej równowagi.
Obecny czas to również okres kiedy możemy być bratem dla drugiej osoby, która z dnia na dzień straciła swój rodzinny dom, poczucie bezpieczeństwa. Istotne jest zatem okazanie wsparcie tu i teraz, bycie wyrozumiałym i życzliwym . To lekcja życia przed którą zostaliśmy postawieni bez przygotowania, a w której warto „ zachować się jak trzeba”.
Niechaj mottem - nie tylko - dzisiejszego spotkania będą słowa Sartre: ”nie jest ważne co ze mną zrobiono, lecz to, co ja sam zrobiłem z tym, co ze mną zrobiono”. Bądźmy dzielni w tych trudnych czasach, kochajmy siebie i innych „ jak siebie samego".