Strona główna  >   Lista aktualności   >   „Nieznajomość prawa szkodzi”

„Nieznajomość prawa szkodzi”

„Nieznajomość prawa szkodzi”
Co wolno nastolatkowi? Ile „władzy” mają Rodzice? Czy muszę pomagać w domu? Kiedy można wziąć ślub?  Na te  i szereg jeszcze innych pytań próbowali odnaleźć odpowiedzi uczestnicy z 7 – 6 HP podczas dzisiejszego spotkania.

Priorytetowym celem autorskiego programu z zakresu edukacji obywatelskiej jest wyposażenie młodego człowieka w jedną z kluczowych umiejętności - zrozumienie zasad rządzących systemem prawnym i znajomość norm składających się na ten system.
 
- To jedna z cech świadomego obywatela żyjącego w państwie demokratycznym. Wszyscy wiedzą, że 18. urodziny, to ważna chwila w życiu młodego człowieka - formalne wejście w dorosłość. Jednakże, z zapisów prawa wynika, że równie ważne jest ukończenie 13 lat – mówili wychowawcy.

Podczas dzisiejszych zajęć młodzież dowiedziała się co kryje się pod sformułowaniem ograniczonej zdolności do czynności prawnych. Młodzi ludzie z zainteresowaniem przyjmowali informacje o tym, że jeszcze co prawda nie mają wszystkich praw osoby dorosłej, ale już mogą zawierać, za zgodą rodziców, niektóre umowy – np. umowę o pracę czy też samodzielnie dysponować pieniędzmi, które zarobili. 
Nieco prowokujące pytanie wychowawców – ile władzy mają rodzice? – wzbudziło ożywioną dyskusję. Nikt nie miał wątpliwości, że do 18. roku życia rodzice mają obowiązek utrzymywać i opiekować się dzieckiem. Niemniej zapis prawny dotyczący obowiązku pomagania im na przykład w domowych pracach - przyjmowany był z niejakim niedowierzaniem. Niemniej, mimo tego zaskoczenia, symulacje scenek z życia rodzinnego z udziałem „krnąbrnych nastolatków” młodzież odgrywała „koncertowo”. 
-To były bardzo ciekawe zajęcia, interesująca tematyka, i „wynieśliśmy” z nich sporo praktycznych i pomocnych w codziennym życiu,  informacji... – mówili na zakończenie uczestnicy.


DATA PUBLIKACJI: 2022-04-05 » Pozostałe aktualności
„Nieznajomość prawa szkodzi”