Uczestnicy z żyrardowskiego oddziału 7 – 31 HP, w ramach realizowanego w jednostce programu Wojewódzkiego Programu Profilaktycznego Przeciwdziałania Skutkom Pandemii, zastanawiali się nad problematyką depresji.
Zajęcia prowadził psycholog z miejscowej Poradni Pedagogiczno-Psychologicznej.
- Dziś już wiadomo, że psychologiczne skutki pandemii Covid -19 to całe spektrum różnego rodzaju objawów o różnym czasie trwania i jego nasileniu. W dużej mierze te trudności dotknęły młodzież i dzieci. Stąd też konieczność realizacji zadań w zakresie wsparcia przeciwdziałającego negatywnym skutkom, w szczególności konsekwencjom zaniechania lub ograniczenia działań terapeutycznych – argumentowała kadra wychowawcza.
Młodzież dowiedziała się, że depresję można i trzeba kontrolować i leczyć. Prowadząca zajęcia odpowiedziała na szereg nurtujących młodych ludzi pytań, a także zaprezentowała podstawowe sposoby radzenia sobie w stresujących sytuacjach towarzyskich i społecznych. Zachęcała również do pozbycia się fałszywego wstydu i skorzystania z sesji terapeutycznych prowadzonych przez profesjonalistów.
Uczestnicy mieli także możliwość poznania telefonów instytucji wspierających młodzież, a także różnorodnych technik relaksacyjnych.