W ramach założeń autorskiego programu pn. „Cyberprzemocy mówimy NIE”, uczestnicy z 7 – 3 OSiW zastanawiali się nad korzyściami i stratami, wynikającymi z nieumiejętnego korzystania z komputera i Internetu.
Kadra wychowawcza ośrodka ma świadomość, że tematyka zagrożeń w cyberprzestrzeni jest bardzo ważna, gdyż powszechność zastosowania komputera, Internetu, telefonów komórkowych sprawia, że coraz więcej młodych ludzi odczuwa potrzebę kontaktu z nowymi mediami. Uzależnienie od nich jest szczególnie niebezpieczne ze względu na różnorodne następstwa w sferze psychicznej, wychowawczej młodego człowieka, w jego relacjach interpersonalnych. Cykl spotkań połączonych z rozmową o korzystaniu z Internetu poprzedzony był burzą mózgów i prezentacją pomysłów młodzieży na temat funkcji Internetu, problemów i zagrożeń związanych z Internetem i właściwym z niego korzystaniem.
Młodzież bardzo trafnie ukazywała niebezpieczeństwa czyhające w sieci, zwracając szczególną uwagę na zatracenie poczucia granicy pomiędzy rzeczywistością a fikcją, która, w konsekwencji, powoduje osłabienie więzi rodzinnych i społecznych, na wszechobecność przemocy w różnorakich grach.
- W ramach realizacji założeń programowych odbył się Dzień Bezpiecznego Internetu, warsztaty-zagrożenia związane z korzystania z Internetu, projekcja filmów o cyberprzemocy, młodzież wykonywała gazetkę, odbył się także konkurs na plakat o cyberprzemocy – opowiadała kadra wychowawcza.