Jak pomóc młodzieży skutecznie zaadaptować się do nowego miejsca i pełnionych obowiązków? Realizując założenia Wojewódzkiego Programu Adaptacji Uczestników OHP – odpowiadała młodzież z 7 – 13 HP.
- Zmiana szkoły bądź podjęcie pracy po raz pierwszy nierzadko jest bardzo stresującym wydarzeniem. Przebieg tego procesu leży w naszych rękach. Pamiętamy, że to my stajemy się pewnego rodzaju ,,przewodnikiem’’, od którego zależy los powierzonej nam młodzieży, która pokłada w nas zaufanie – argumentowała kadra wychowawcza podczas ostatniego spotkania w ramach realizacji programu.
Zajęcia pozwoliły młodzieży zaadaptować się do nowego środowiska i wymagań edukacyjnych, które stawiane są młodemu człowiekowi. Dużą rolę w zaaklimatyzowaniu się odgrywa odczucie stresu oraz przekonania na temat sytuacji, w której się znaleźliśmy. Cykl spotkań przyczynił się do integracji nowo przyjętych uczestników i lepszych relacji uczestnik-wychowawca-instruktor. Wspólnie spędzony czas pozwolił wzmocnić więzi koleżeńskie, zbudować klimat wzajemnej współpracy grupowej i wzajemnego zaufania między rówieśnikami, a kadrze pedagogicznej pozwolił na lepsze poznanie swoich wychowanków.