3 maja 1791 r. Sejm Czteroletni uchwalił Ustawę Rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 maja. Pierwsza w Europie, a druga w świecie po konstytucji amerykańskiej, stanowiła, zgodnie z duchem epoki, wybitny dokument polskiego oświecenia….
Młodzież pruszkowskiego hufca pracy ucząca się w Zespole Szkół nr 1 – 27 kwietnia - wzięła udział w uroczystym apelu poświęconym rocznicy.
„Mimo że obowiązywała zaledwie do 23 lipca 1792 r., czyli do przystąpienia króla Stanisława Augusta Poniatowskiego do Targowicy, przeszła do „tradycji narodu jako dowód jego wielkości w dobie upadku, stając się symbolem dążeń niepodległościowych, działań zmierzających do wzmocnienia państwa i rozszerzenia swobód jego obywateli” – jak stwierdził historyk Andrzej Ajnenkiel. Uczestnicy obejrzeli i wysłuchali z uwagą wystąpień swoich rówieśników, którzy przypomnieli i podkreślili znaczenie walki o suwerenność państwa. W montażu słowno – muzycznym wzięła udział Aleksandra Kieliszek- laureatka VIII Przeglądy Twórczości Amatorskiej Młodzieży OHP.
Młodzi ludzie poddali refleksji złożoność sytuacji politycznej XVIII wiecznej Rzeczypospolitej Zastanawiali się czy bez uchwalenia konstytucji, mocarstwa ościenne i tak nie „wyciągnęłyby rąk” po dalsze ziemie Rzeczypospolitej? Czy „obóz patriotyczny” powinien był wówczas wyhamować reformy i nie forsować „rewolucyjnej” konstytucji? Jak wyglądałaby Rzeczpospolita bez Konstytucji 3-go Maja? Czy rzeczywiście mogłaby istnieć, tak jak prognozuje to część historyków?
Na zakończenie uroczystości tak pięknie wybrzmiał Polonez Ogińskiego w wykonaniu tegorocznych maturzystów. Święto Konstytucji 3 Maja wpisuje się w obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.