"Kiedy brakuje nam WIZJI, wtedy gonimy za ILUZJĄ." - autor nieznany.
Planowanie Kariery Zawodowej w czterech krokach - działania ludzi sukcesu:
1. POZNAJ SIEBIE
• W zakresie mocnych stron (jakie są zalety Twojej osobowości i charakteru, Jakie mocne strony możesz wykorzystać w realizacji zamierzonych celów?)
W zakresie słabych stron: (jakich zawodów powinieneś unikać, nad jakimi cechami powinieneś popracować?)
• Naucz się dostrzegać i doceniać swoje kompetencje i wykorzystuj je.
• Kształć kompetencje miękkie by lepiej zarządzać czasem, rozwijać kreatywność i elastyczność, tworzyć pozytywny efekt pierwszego wrażenia, kontrolować emocje, organizować własną pracę, wzbudzać w sobie zaangażowanie w działania oraz skutecznie radzić sobie w relacjach z innymi – to takich pracowników szukają pracodawcy, to osoby z takimi cechami odnoszą sukcesy!
• Określ swoje zainteresowania i uzdolnienia.
Pamiętaj,
że zawód zgodny z zainteresowaniami i uzdolnieniami jest podstawą satysfakcji zawodowej. Pomyśl co lubisz robić, a czego nie, co przychodzi Ci z łatwością, a co sprawia trudność? Wyobraź sobie siebie wykonującego różne zawody - która z tych wizji szczególnie Ci się podoba?
Warto także wykonać testy predyspozycji zawodowych i uzdolnień – zapraszamy do doradców zawodowych OHP!
Czy można zostać uznanym pisarzem nie posiadając uzdolnień językowych?
Różne zawody wymagają różnych uzdolnień, zapoznaj się z poniższymi opisami i zastanów się, którym typem jesteś:
Typ realistyczny
Lubisz działać i rozwiązywać różne problemy, a do tego dobrze się czujesz pracując fizycznie. Uważasz się za osobę praktyczną, która posiada zdolności manualne. Rozwiązujesz więc problemy, ale nie do końca dobrze czujesz się w kontaktach z innymi ludźmi.
Typ badawczy
Lubisz analizować jakieś zjawiska, myśli lub uczucia, dążysz do zrozumienia świata. Do tego preferujesz problemy wymagające większego myślenia, oceniania i tworzenia teorii. Jesteś indywidualistą i nie bardzo lubisz kierować innymi ludźmi.
Typ artystyczny
Kreatywność to Twoje drugie imię, a do tego cenisz estetykę i piękno. Jesteś wrażliwym intelektualistą, masz bujną wyobraźnie, oczywiście przez co jesteś bardzo twórczy i otwarty na otoczenie, ale przy tym niezależny i unikasz utartych reguł, rutyny.
Typ społeczny
Lubisz pracować z ludźmi, w grupie; doradzać (nauczać), wyjaśniać i opiekować się innymi. Do tego jesteś uprzejmy, uczuciowy i życzliwy. Ale z drugiej strony unikasz pracy fizycznej i nie bardzo lubisz zajęcia związane z technologiami lub zajęciami manualnymi.
Typ przedsiębiorczy (inicjator)
Jesteś „człowiekiem sukcesu”, dobrze czujesz się pracując z ludźmi, ale i zarządzając nimi. Lubisz przewodzić, przekonywać innych, a do tego jesteś odważny i chętnie podejmujesz ryzyko. Dążysz do uzyskania władzy, sprawdzasz się jako charyzmatyczny lider.
Typ konwencjonalny (tradycjonalista)
Lubisz porządek, ład, bezpieczeństwo i działasz według ściśle określonych reguł. Pasjonuje Cię praca związana z porządkowaniem danych, rozwiązywaniem problemów o ustalone zasady i procedury. Jesteś sumienny, systematyczny i skuteczny w swoim działaniu.
2. POZNAJ ŚWIAT PRACY
Który z obszarów zawodowych do mnie pasuje?:
Kontakty biznesowe- osobowość przedsiębiorcza, np.: sprzedawcy w sklepach, agenci biur podróży, kierownicy i menedżerowie
Nauka, np.: inżynierowie, technicy, programiści, weterynarze, technicy medyczni, biolodzy, chemicy, matematycy, ekonomiści, psychologowie
Operacje biznesowe, np.: urzędnicy, asystentki, recepcjoniści, księgowi, kasjerzy, logistycy, kontrolerzy ruchu
Prace techniczne: kierowcy, mechanicy, piloci, elektrycy, malarze, murarze, inspektorzy, rolnicy, leśnicy, kucharze, piekarze, szewcy, jubilerzy, serwisanci sprzętów, operatorzy maszyn
Sztuka, np.: fotografowie, projektanci mody, architekci wnętrz, aktorzy, muzycy, pisarze, agenci reklamowi, reporterzy, pracownicy public relations
Praca z ludźmi – osobowość społeczna: lekarze, pielęgniarki, fizykoterapeuci, nauczyciele, instruktorzy, pracownicy socjalni, policjanci, kosmetyczki, fryzjerzy, stewardessy
Jaka jest ścieżka kształcenia w wybranym przeze mnie zawodzie ? – w jakich typach szkół mogę realizować przygotowanie do jego wykonywania, jakie są kryteria przyjęć ?
3. ZAPLANUJ I OKREŚL CELE – STWÓRZ SWÓJ INDYWIDUALNY PLAN KARIERY
1.Co chcę osiągnąć (cel główny)?
2.Jakie są moje zasoby (np.: zdolności, zdrowie, umiejętności)?
3.Jakie mam możliwości/warianty wyboru?
4.Wybór wariantu najkorzystniejszego.
5.Jak osiągnę wymarzone cele, w jakim czasie, w jaki sposób tego dokonam?
4. ZACZNIJ DZIAŁAĆ !
Pamiętaj młody człowieku, że zawsze , we wszystkich zaprezentowanych powyżej czterech krokach możesz skorzystać z pomocy i wsparcia pracowników jednostek rozwoju zawodowego - doradców zawodowych, pośredników pracy, sp. ds. rozwoju - terenowych jednostek MWK OHP
JESTEŚMY ZAWSZE BLISKO CIEBIE I TWOICH DECYZJI EDUKACYJNO - ZAWODOWYCH
Tekst opracował: doradca zawodowy MCK Mława