19 kwietnia z okazji 78. rocznicy wybuchu powstania w warszawskim getcie młodzież z 7 – 5 HP wzięła udział w - zorganizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN - akcji „Żonkile”.
Był to czas głębokiej refleksji i wspólnego wspomnienia o jednym z dwóch ważnych warszawskich powstań… Uczestnicy własnoręcznie wykonali plakaty tematyczne oraz kwiaty - symbole pamięci, szacunku i nadziei... Zajęcia manualne poprzedziła pogadanka na temat genezy tego największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej.
Dlaczego żonkile?
Marek Edelman, lekarz kardiolog, uczestnik Powstania Warszawskiego i jeden z przywódców powstania w getcie warszawskim, „do końca swojego życia, co roku składał hołd poległym powstańcom i pod Pomnikiem Bohaterów Getta na warszawskim Muranowie zostawiał właśnie te żółte kwiaty. A wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi” …
- Tego rodzaju akcje są bardzo potrzebne, by pamiętać o tych, którzy z godnością ginęli w obronie wolności i honoru. Dziś to my pokazujemy, że „łączy nas pamięć” - opowiadała młodzież z ciechanowskiej jednostki…