W ramach założeń programu adaptacyjno - integracyjnego młodzież 7-35 HP zwiedziła Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.
Celem wycieczki było nie tylko wprowadzenie w świat tradycji regionu i należących do niego wartości, ale także ułatwienie wzajemnego poznania się uczestników i pomoc w odnalezieniu swojego miejsca w grupie…
Młodzież skorzystała z bogatej oferty edukacyjnej i kulturotwórczej regionalnego skansenu. Miała szansę obejrzenia tradycyjnego budownictwa wiejskiego. Zainteresowanie zwiedzających budziły repliki chłopskich zagród, kompleksów dworskich i sakralnych. Młodzi ludzie zobaczyli specyficzne dla regionu stroje, poznali tradycje rzemieślnicze i rolnicze oraz dawną i współczesną sztukę ludową. Podziwiali także bogatą ekspozycję pojazdów, maszyn, narzędzi rolniczych i budynki związane z produkcją rolną – olejarnie, wiatraki czy piece garncarskie.
- Takie metody i formy kształcenia historycznego dały naszym podopiecznym szansę na świadome zakorzenienie się młodzieży w swojej „małej ojczyźnie”. Poznawanie wydarzeń i tradycji środowiska, w perspektywie, może służyć umacnianiu więzi międzypokoleniowych i uczyć szacunku dla efektów pracy czy twórczości – argumentowała kadra wychowawcza.
Na zakończenie wycieczki młodzi ludzie spotkali się w Chacie Pohulanka, gdzie - przy regionalnym obiedzie - długo dyskutowali, wymieniali się świeżo zdobytymi doświadczeniami i nawiązywali nowe przyjaźnie…