Strona główna  >   Lista aktualności   >   Agroturystyka - pomysł na biznes

Agroturystyka - pomysł na biznes

Gospodarstwo agroturystyczne to doskonały pomysł na dodatkowy dochód dla każdego rolnika, ale również dla każdego, kto chce zainwestować w wypoczynek    na wsi.

Agroturystyka jest coraz popularniejszą formą wypoczynku, szczególnie dla rodzin z dziećmi, ludzi zapracowanych, zmęczonych hałasem wielkich miast  -  chcących wypocząć w ciszy i spokoju na łonie natury. Wszystko to powoduje, że gospodarstw agroturystycznych przybywa. Dla klientów/turystów coraz ważniejszy staje się wysoki standard bazy noclegowej oraz wysoka jakość oferowanych usług. Nie wystarczy już łóżko i wspólna łazienka na korytarzu. Oczekiwania są o wiele wyższe.

Podejmując decyzję o prowadzeniu gospodarstwa agroturystycznego należy koniecznie znaleźć swój indywidualny pomysł na ten biznes. W dobie tak dużej konkurencji w tej dziedzinie to bardzo ważne. Niewątpliwie oryginalny pomysł pomoże zdobyć klientów.

Wielkość inwestycji zależeć będzie niewątpliwie od tego, czy jest się właścicielem właściwej działki i budynku i trzeba  go „tylko przystosować”, czy też dopiero rodzi się w Tobie pomysł takiego zakupu. Niewątpliwie nakłady na przystosowanie budynku, który już jest w posiadaniu będą dużo niższe niż te,  które będą wiązać się z nabyciem gospodarstwa i przystosowaniem go  do odpowiednich standardów. Trzeba się wtedy liczyć z wydatkami rzędu od kilkudziesięciu do nawet kilkuset tysięcy złotych.

Najważniejszy będzie jednak pomysł na tego typu działalność.

Na wstępie należy pamiętać, iż  aby mieć konkurencyjną ofertę, warto zastanowić się   w jaki sposób uatrakcyjnić przyjeżdżającym gościom pobyt. Jednym z elementów, który  niewątpliwie przyciąga ludzi do gospodarstw agroturystycznych jest możliwość delektowania się domowymi posiłkami, przygotowanymi ze zdrowych produktów pochodzących z gospodarstwa właścicieli. Dobrze jeśli produkty te można również kupić,  np. miody, mleko, domowe sery, twarogi, wypieki, wędliny.

Inną atrakcją może być możliwość uczestniczenia w życiu gospodarzy -  poznawanie wiejskich zwyczajów, kultury, specyfiki pracy na roli, czy hodowli zwierząt. Bardzo ciekawa wydaje się także  możliwość uczestniczenia letników -  osobiście w pracach  polowych.

Lokalizacja gospodarstwa na terenie atrakcyjnym turystycznie, np. krajobraz naturalny, atmosfera samej okolicy, czyste środowisko, okolice zbiornika wodnego, lasu  - jest dobrym punktem wyjścia dla przyszłego sukcesu przedsięwzięcia.

Ważna będzie także  infrastruktura ogólna w okolicy - czyli np. wodociąg, punkty handlowe i usługowe, infrastruktura turystyczna  -  wszystko  to spełni swoją rolę przy zróżnicowanej aurze pogodowej.

Dużą zaletą będą znajdujące się w pobliżu, ciekawe miejsca związane z historią regionu – np. skanseny, muzea, ciekawostki przyrodnicze i inne.

Dużym atutem będą biegnące w okolicy szlaki turystyczne piesze bądź rowerowe.

Przystosowując pokoje do agroturystyki trzeba pamiętać, że goście oczekują od tego rodzaju wypoczynku kameralnego i przytulnego klimatu - stąd też rodzi się naturalne ograniczenie, które odnosi się do maksymalnej liczby pokoi i łóżek w gospodarstwie. Najlepszym sposobem na pozyskanie gości jest postawienie  na wysoki standard świadczonych usług. Ważne jest, aby całość nawiązywała do tradycyjnej tematyki wiejskiej – np. akcenty właściwe dla danego regionu Polski.

Pamiętaj o meblach -  takich jak:  wygodne łóżka, stoły, krzesła, szafy, szafki nocne z lampkami, a jeżeli masz zamiar oferować wyższy poziom usług pomyśl o dodatkowym wyposażeniu pokoi w sprzęt RTV i  AGD, np. telewizory, małe lodówki, dywaniki i innych szczegółach, które sprawią że atmosfera będzie miła i sprzyjająca wypoczynkowi. Standardem w obiektach hotelowych staje się także bezprzewodowy dostęp do Internetu, o którym warto pomyśleć także przy takim biznesie i zainwestować, ponieważ ten niewielki koszt może przyczynić się do decyzji o wyborze właśnie naszego pensjonatu.

Ofertę gospodarstwa może uzupełnić,  np. pole namiotowe pozwalające za niewielkie pieniądze cieszyć się urokami polskiej wsi. Planując przyjmowanie gości i przystosowując swoje gospodarstwo do ich potrzeb należy pamiętać o takich kwestiach, jak:
  • wygodne i czyste pokoje – dobrze jeśli będą z łazienkami,
  • zieleń wokół domu przeznaczona do wypoczynku,
  • ładne meble ogrodowe do wypoczynku,
  • możliwość w miarę łatwego dojazdu, ogrodzony parking,
  • różnorodne hodowle i uprawy w ramach gospodarstwa,
  • oferta ekologicznej żywności,
  • dodatkowe atuty: miejsce na ognisko/grilla, plac zabaw dla dzieci, rowery, wędki, łódki, bryczki itd.,
  • atrakcje na deszczową pogodę np. bilard, sauna, dodatkowy pokój do zabawy dla dzieci itd.
Innym bardzo ważnym i istotnym elementem, który ma duże znaczenie dla powodzenie tego przedsięwzięcia są ceny – których wysokość może  zdecydować  o popycie na te usługi  i o późniejszym zysku. Należy mieć na uwadze, że zbyt wysokie  -  mogą zniechęcić potencjalnych turystów, z kolei - zbyt niskie mogą przynieść stratę. Trzeba zatem znaleźć „złoty środek”, czyli optymalną cenę za oferowane usługi. Za wysoka cena może spowodować, że goście będą oczekiwać naprawdę wysokiego standardu usług i dodatkowych atrakcji gospodarstwa agroturystycznego, zaś  zbyt niskie ceny również mogą być zniechęcające i „podejrzane”. Rynek turystyczny charakteryzuje się zróżnicowaniem cen, a mianowicie zależą one od takich czynników jak: sezon, jakość i standard oferowanych usług, rodzaj nabywców, czas pobytu turystów itp. Warto pamiętać przy ustalaniu cen o zastosowaniu różnego rodzaju zniżek -  jest to dobra metoda na przyciągnięcie klientów i przedłużenie sezonu turystycznego, co pozwoli na lepsze wykorzystanie obiektu. Dobrze jest ustalając ceny wykorzystać zasadę -  im dłuższy pobyt, tym taniej. Zniżki przy dłuższym odpoczynku powinny być na tyle odczuwalne dla klienta, aby chciał pozostać w tym samym miejscu zamiast wybierać następne.

Warto też pamiętać, że z turystyki wiejskiej korzystają najczęściej rodziny z małymi dziećmi i emeryci, tak więc zróżnicowanie cen dla tej grupy będzie miało ogromne znaczenie.

Podejmując decyzję o prowadzeniu agroturystyki należy pamiętać, że w świetle obowiązującego prawa, gospodarstwo agroturystyczne jest bazą noclegową, która oferuje formę wypoczynku w warunkach wiejskich. Każdy może bez problemu otworzyć taki biznes, ale trzeba pamiętać przy tym o pewnych formalnościach. Jeśli to rolnik rozpoczyna świadczenie usług agroturystycznych  - w ramach swojego gospodarstwa rolnego, wówczas musi tylko zgłosić działalność w gminie oraz w urzędzie skarbowym. Odrębnym przepisom podlegają gospodarstwa agroturystyczne prowadzone przez osoby spoza branży rolniczej, ponieważ w takim przypadku trzeba powyższy fakt biznesu zgłosić  do urzędu skarbowego i urzędu gminy jako działalność gospodarczą.

W przypadku gospodarstw agroturystycznych oferujących turystom nie więcej niż 5 pokoi można korzystać ze zwolnienia podatkowego.

Szczegółowe informacje na temat formalności związanych z agroturystyką można znaleźć na stronie www.biznes.gov.pl  .

Autor tekstu - pośrednik pracy MCK Zwoleń

DATA PUBLIKACJI: 2020-05-20 » Pozostałe aktualności