Rozmowa kwalifikacyjna jest jednym z podstawowych narzędzi w procesie selekcji kandydatów. Pracodawca podczas takiej rozmowy ma możliwość poznać lepiej kandydata, jak również zweryfikować poszczególne elementy które kandydat zamieścił w swoim CV. Kandydat z kolei ma okazję, by poznać lepiej pracodawcę, stanowisko o które się ubiega, a także nabyć doświadczenie w autoprezentacji.
Jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej? - to pytanie zadaje sobie większość osób przygotowujących się do rozmowy z przyszłym pracodawcą. Odpowiedź na nie jest bardzo prosta -
trzeba się dobrze przygotować, przede wszystkim poprzez :
- zdobycie informacji o firmie - gdzie znajduje się siedziba firmy?, czym zajmuje się nasz przyszły pracodawca?, jaka jest jego specjalizacja, konkurencja? , czym wyróżnia się na rynku?, jakie są obowiązki osoby na stanowisku na które aplikujemy?;
- pozyskanie informacji - z kim odbędzie się rozmowa kwalifikacyjna?- nawet drobne szczegóły na temat zainteresowań rekrutera mogą Ci pomóc nawiązać dobrych relacji;
- przygotowanie się na najczęściej zadawane pytania- przykładowe pytania jakie możesz usłyszeć to : jakie są Twoje mocne i słabe strony?, jakim sukcesem możesz się pochwalić?, z jakim problemem ostatnio sobie poradziłeś?, wyobraź sobie, gdzie widzisz się w firmie za 5 lat?, co jest dla Ciebie największym wyzwaniem w pracy i jakie wartości szczególnie cenisz w relacji pracownik-pracodawca?, jakie są twoje oczekiwania dotyczące wynagrodzenia?, itp.
- ćwiczenie na głos odpowiedzi - pomoże Ci to opanować stres;
- przygotowanie pytań do rekrutera - warto przygotować kilka pytań, które zadasz rekrutrowi na koniec rozmowy; Odpowiedzi na nie pozwolą zweryfikować dotychczasową wiedzę na temat organizacji, ale też dadzą drugiej stronie sygnał, że do rekrutacji podchodzisz w sposób profesjonalny i rzetelny.
- odpowiedni strój- który na rozmowie rekrutacyjnej jest Twoją wizytówką, dlatego dopasuj go do kultury biznesowej organizacji – bardziej formalne ubrania załóż, gdy starasz się o pracę w kancelarii prawnej czy banku, na więcej luzu możesz sobie pozwolić jeśli aplikujesz do agencji reklamowej, czy sklepu. Pamiętaj jednak, że zawsze wybieraj strój schludny i czysty.
- na rozmowę kwalifikacyjną należy stawić się punktualnie;
- właściwe odpowiedzi w stresujących sytuacjach - zanim dotrzesz na rozmowę po drodze może wydarzyć się wiele niespodziewanych zdarzeń, np. utkniesz w korku i spóźnisz się na rozmowę – dlatego warto zapisać w telefonie numer do rekrutera, aby móc go o tym uprzedzić. A co jeśli - Wylejesz kawę na koszulę? - Warto pamiętać o schowaniu do kieszeni na taką okoliczność - paczki chusteczek.
- właściwe odpowiedzi na tzw. pytania kreatywne, które lubią zadawać niektórzy rekruterzy. Jak odpowiedzieć na pytania typu - ile krów jest w Rosji?, albo jak zamknąć zapach łąki w spreyu? - Najlepiej puścić wodze fantazji, a przede wszystkim nie denerwować się. Trzeba pamiętać, że przy tego typu pytaniach nie ma złych odpowiedzi, a ich celem może być, np. zbadanie poziomu twojej kreatywności, pomysłowości i innowacyjności.
Warto też pamiętać, czego NIE NALEŻY robić na rozmowie kwalifikacyjnej, a wiec na pewno nie należy :
• mówić o sprawach prywatnych;
• źle wyrażać się o poprzednim pracodawcy;
• odbierać telefonu podczas spotkania, i warto aby w takiej sytuacji komórka podczas całego spotkania rekrutacyjnego była wyłączona i leżała głęboko na dnie torby, lub w kieszeni.
Kierując się powyższymi wskazówkami, masz możliwość dobrego zaprezentowania się swojemu przyszłemu pracodawcy , a być może także zdobycie wymarzonej dobrą pracy.
PAMIĘTAJ - Wykorzystaj swoją szansę na rozmowie kwalifikacyjnej, bo efekt dobrego wrażenia robi się tylko raz .
POWODZENIA!!!
Autor tekstu - doradca zawodowy MCK Jaciążek