Strona główna  >   Lista aktualności   >   Motywacja – i bodźce które ...

Motywacja – i bodźce które ...

Motywacja – i bodźce, które motywują nas do pracy

„Ludzie zdobywają duże pieniądze dopiero wtedy, kiedy przestają dla nich pracować. Po prostu odnajdują coś, co mogą z umiłowaniem robić, a bogactwo przychodzi już samo. Mają pieniądze, bo są od nich wolni”.

Andrew Matthews, Bądź szczęśliwy!

Praca jest podstawową działalnością  każdego z nas. Wypełnia ponad połowę naszego życia. Poprzez pracę zaspakajamy większość potrzeb życiowych. Praca daje także poczucie własnej wartości, satysfakcję oraz jest mobilizacją do podejmowania działań w kierunku dalszego rozwoju. Dla niektórych osób praca to powołanie, inni traktują ją jako źródło zarobkowania i  perspektywę samorealizacji. Osiąganie wyników w pracy zależy przede wszystkim od naszej wiedzy, umiejętności oraz motywacji do działania a  bodźcem, który nas napędza do tego, są potrzeby - 
a dokładniej pragnienie ich zaspokojenia. Motywacja może mieć różnoraki charakter -  z jednej strony odnajdujemy motywację w pracy, która daje możliwość rozwoju i  spełnia nasze oczekiwania, z drugiej zaś  - motywuje nas wynagrodzenie, możliwość otrzymania awansu, czy pochwały od pracodawcy. Siła napędowa związana z motywacją może płynąć z naszego wnętrza, bądź wynikać z czynników zewnętrznych.

Mamy tu do czynienia z motywacją wewnętrzną i zewnętrzną.

Motywacja wewnętrzna - to energia do pracy, która wyzwala się wewnątrz nas; Człowiek wykonuje określoną czynność, ponieważ sprawia mu to radość. Jest szansą na pogłębienie wiedzy, rozwijanie  potencjału bądź poznanie czegoś nowego. Nagrodą za zrealizowane zadanie i włożony wkład jest satysfakcja z osiągniętego efektu. Wzajemnie napędzane bodźce -  umysłowy i emocjonalny, sprawiają że pragniemy dojść do wyznaczonego celu.

Do wewnętrznych motywatorów zaliczamy:

1.    Uznanie i  szacunek- mając poczucie odpowiedzialności za powodzenie firmy angażujemy się coraz bardziej; Podejmujemy ambitniejsze zadania, gdyż praca sprawia nam satysfakcję.

2.    Szansę na rozwój zawodowy- osoby, które cenią sobie rozwój zawodowy podejmują kolejne zadania o coraz większym stopniu skomplikowania,  korzystają z różnych form podnoszenia swoich kompetencji, a to daje im zadowolenie, które napędza ich do dalszego działania

3.    Samodzielność- okazanie zaufania może skutkować tym , że pracownik będzie czuł się bardziej odpowiedzialny za rezultaty swojej pracy  i zwiększy się jego motywacja do zrealizowania powierzonych mu zadań;

4.    Poczucie dokonania- tylko człowiek spełniony, zadowolony w pracy umie czerpać przyjemność z wykonywanych działań;


Motywacja zewnętrzna- to z kolei czynniki mające na celu powodowanie w nas określonego postępowania i  podjęcia się wykonania zadań, aby uzyskać oczekiwany efekt; Zewnętrznym motywatorem może być również dążenie do uniknięcia przykrych konsekwencji, a  kierując się taką motywacją zmierzamy do czegoś co sprawi nam przyjemność, bądź chcemy uniknąć czegoś nieprzyjemnego. To często spotykana metoda nagród i kar.

Do zewnętrznych motywatorów zaliczamy:

1.    Kwestię finansową- źródłem motywacji pracownika do wykonania pracy jest perspektywa wynagrodzenia, premii. Pieniądze motywują, ponieważ dają możliwość zaspokojenia wielu potrzeb. Kwestia finansowa jest często najważniejszym kryterium wyboru przyszłego pracodawcy. Wpływa na decyzję pracownika o pozostaniu w firmie, albo odejściu z niej.

2.    Awans- jest motywatorem mającym istotne znaczenie. Uzyskanie awansu zaspakaja potrzebę uznania, ułatwia dostęp do wyższych wartości oraz podniesienia stopy życiowej (wyższe stanowisko służbowe, wyższa płaca).

3.    Pozycję w hierarchii służbowej- wiele osób motywuje do pracy zajmowanie wysokiej pozycji w hierarchii danej firmy.

4.    Poczucie bezpieczeństwa- czynnikiem motywującym do pracy może być również potrzeba bezpieczeństwa. Pracownik nie będzie wykonywał swojej pracy z satysfakcją, jeżeli pracodawca nie zagwarantuje mu stabilnej umowy o pracę i  regularnych wypłat.

Podsumowując - motywacja wewnętrzna daje bardziej długotrwałe efekty, oraz sprzyja kreatywności, co sprawia, że łatwiej angażujemy się  w daną czynność niż w przypadku motywacji zewnętrznej, oraz czerpiemy satysfakcję z pracy i uzyskanych wyników.

Próbując określić źródło swojej motywacji potrzebujemy odpowiedzieć sobie na proste pytanie:   Po co to robię?


Autor tekstu – pośrednik pracy MBP Warszawa

Źródła do tekstu:
M. Armstrong, Zarządzanie zasobami ludzkimi, Dom Wydawniczy ABC, Kraków 2001
Zasoby ludzkie w firmie, pod. red. A. Sajkiewicz, Poltext, Warszawa 2000
http://avida.com.pl/wp-content/uploads/odc.-9_-MOTYWACJA-WEWN%C4%98TRZNA-I-ZEWN%C4%98TRZNA.pdf
https://www.corazlepszyportalbiznesowy.pl/art/motywacja-wewnetrzna-czy-zewnetrzna
https://www.psychowiedza.com/2014/05/motywacja-zewnetrzna.html
Źródło Zdjęcia:
http://psychologiblog.pl/tag/efektywnosc-pracownika/

DATA PUBLIKACJI: 2020-05-08 » Pozostałe aktualności