Strona główna  >   Lista aktualności   >   Jak czytać ogłoszenia o pracę....

Jak czytać ogłoszenia o pracę....

Jak czytać ogłoszenia by nie dać się oszukać?   

Jak ustrzec się przed nieuczciwymi pracodawcami, którzy zamierzają jedynie wykorzystać osobę, a potem jej nie zapłacić bądź w inny sposób zaszkodzić? Niestety obecny rynek jest czasami brutalny dla bezrobotnych,  dlatego łatwiej jest im paść ofiarą nieuczciwych pracodawców. Obecny rynek pracy jest bardzo specyficzny. Wiele osób, które przez długi okres czasu nie mogą znaleźć pracy, twierdzą, że nie ma odpowiednich ofert pracy, wymagania pracodawcy są bardzo wygórowane lub też niemożliwe do zrealizowania, na jedno wolne miejsce jest bardzo duża ilość kandydatów, a co za tym idzie szanse  na zatrudnienie są mniejsze. Z drugiej strony pracodawcy często mają problem  z naborem pracowników i muszą przez długi czas prowadzić proces rekrutacyjny, aby pozyskać odpowiednią osobę do firmy. Mimo powyższych aspektów warto wspomnieć, iż działa  również wielu pracodawców, którzy mają do zaoferowania niezbyt dobre warunki pracy i płacy i  nie chcą tego w żaden sposób zmienić i w związku z tym też mają bardzo duże problemy z pozyskaniem pracowników.

Zabierając się do poszukiwania pracy warto zwrócić  uwagę na oferty pracy, w których widnieją niezbyt wysokie wymagania i  oferowane jest bardzo atrakcyjne wynagrodzenie. Jeśli osoba nie musi posiadać określonych kwalifikacji czy umiejętności, a ma zarabiać pieniądze, które są oferowane zazwyczaj osobom na wysokich stanowiskach, to powinno to dać do myślenia.

Pamiętajmy, że żaden pracodawca nie jest instytucją charytatywną  i oczekuje od swoich pracowników wymiernych korzyści w postaci ich potencjału zawodowego. Nawet jeśli osoba nie posiada odpowiedniego doświadczenia zawodowego ani wykształcenia, za to ma odpowiednie umiejętności czy predyspozycje do wykonywania danych zadań - wówczas można wnioskować, że pracodawca jest skłonny zainwestować w taką osobę. Bez posiadania tych przesłanek, trudno uwierzyć, aby pracodawca zaproponował pracę „na ładne oczy”, dlatego też należy uważać   na ogłoszenia, w których jest mało treści, a jedynym wabikiem są atrakcyjne warunki wynagrodzenia. Zazwyczaj są to oferty typu: jesteś młody, kreatywny, zadzwoń, wynagrodzenie 2500-3000 zł., jesteś kreatywny i dyspozycyjny – ta praca jest dla ciebie, atrakcyjne zarobki, chcesz pracować w prężnie rozwijającej się firmie … itp.

Należy mieć także świadomość, że praca dodatkowa, którą oferuje pracodawca, zazwyczaj przez Internet często jest odmienna od naszych wyobrażeń o niej.         Nie ma to nic wspólnego z pracą o jakiej myślimy, natomiast z reguły jest to rozsyłanie maili w celu pozyskania nowych klientów w różnego rodzaju piramidach finansowych. Osoby brną w ten rodzaj pracy, ponieważ sądzą, że po jakimś czasie warunki tej pracy się zmienią i będą robić coś innego. Oczywiście zazwyczaj  nie ma tu mowy o jakiejkolwiek umowie o pracę, wykonywanie tych usług nie jest     w żaden sposób zalegalizowane. Jeśli odpowiadając na ofertę pracy, pracodawca prosi nas o uiszczenie określonej kwoty, jako inwestycję na przyszłość, to taka oferta od razu powinna być odrzucona. Taka sytuacja często zdarza się przy pośrednictwie pracy za granicą. Nieuczciwi pracodawcy obiecują atrakcyjną pracę w innym kraju, zakwaterowanie oraz wyżywienie, natomiast wcześniej należy wpłacić jakieś wadium na kształt rezerwacji miejsca. Niestety okazuje się, że po opłaceniu żądanej kwoty, pośrednik jest nieuchwytny, a osoby, które miały wyjechać do pracy, nie mają żadnych informacji, a także nie posiadają  podstawowych danych, dzięki którym można byłoby odnaleźć oszusta. Chociaż takich przypadków było już dość dużo, to jednak wciąż osoby padają ofiarą tego typu działań. Należy mieć także świadomość,  że są osoby, które zamieszczają fikcyjne ogłoszenia o pracę. kandydaci do pracy podają swoje dane teleadresowe i jest to informacja, która tak naprawdę interesuje oszusta. Dane te następnie są wykorzystywane w sposób, który niekoniecznie odpowiada poszkodowanym.

Warto pamiętać, żeby sprawdzić firmę do której aplikujemy, ponieważ jeśli nie można jej nigdzie znaleźć, to może  się okazać, że w razie potrzeby także nie będziemy dysponować odpowiednimi danymi i nawet nie będziemy w stanie wskazać oszusta.

Warto także zwracać uwagę na oferty, które na różnego rodzaju portalach z pracą, urzędach czy prasie lokalnej są przez długi czas. Można, na podstawie tej informacji, wnioskować, że pracodawca nie mogąc przez długi czas znaleźć odpowiedniego kandydata do pracy nie spełnia oczekiwań kandydatów. Może to być spowodowane bardzo złymi warunkami pracy, płacy, zaległościami z wynagrodzeniem, niesprzyjającą atmosferą w pracy itp.         

Im dłużej ogłoszenie pojawia się w dostępnych miejscach, tym baczniej należy się przyjrzeć pracodawcy.

Obecny rynek pracy dla wielu osób jest bardzo trudny. Nie mogą oni znaleźć zatrudnienia zgodnego ze swoim wykształceniem, doświadczeniem zawodowym czy kwalifikacjami. Jeśli bardzo zależy im na pracy, ponieważ nie posiadają żadnego innego źródła dochodu, wówczas bardziej są narażeni na kontakt z nieuczciwymi pracodawcami. Im bardziej osoba jest zdesperowana i pragnie podjąć pracę, tym łatwiej jest ją przekonać wysokimi zarobkami czy innymi warunkami, które na pierwszy rzut oka wydają się bardzo korzystne.

 

Warto uważnie weryfikować przeglądane ogłoszenia, aby w przyszłości nie było z powodu odpowiedzi na taką ofertę nieprzyjemnych konsekwencji.

Autor tekstu - pośrednik pracy MCK Zwoleń


DATA PUBLIKACJI: 2020-05-07 » Pozostałe aktualności