Strona główna  >   Lista aktualności   >   Gotowi na krok w nieznany …

Gotowi na krok w nieznany …

…Świat pracy …ewoluuje w sposób znaczący. Osoby, które wchodzą  na rynek pracy muszą sobie poradzić z narastającymi wymaganiami w relacji „pracownik-pracodawca”, dlatego współczesne, świadome społeczeństwo musi wyposażyć się w wiedzę dotyczącą zmienności rynku pracy. Dotyczy ona osób, zarówno aktywnych zawodowo, jak i bezrobotnych, dlatego tak duże znaczenie ma świadomy i realny rozwój kariery zawodowej, od której zależy cały nasz status społeczno- ekonomiczny, a także trwałe pozostawanie w okresie zatrudnienia. W konsekwencji  wyżej wymienionych następstw tak ważna jest wiedza na temat otaczającej nas rzeczywistości. W związku z powyższym  rodzi się pytanie - jak wykorzystywać swój potencjał, by skutecznie przygotować się do efektywnego funkcjonowania na rynku prac,  i  w sposób bezkompromisowo do niego  wejść, z pełną  świadomością swoich atutów?

Po pierwsze samopoznanie, które przeplata się z koniecznością wiedzy na temat trendów i wymagań potencjalnych pracodawców. Im lepiej poznasz siebie, tym łatwiejsza jest adekwatna ocena własnej sylwetki- co oznacza, że twój osobisty potencjał odpowiada wymaganiom rynku pracy. Każda nowa informacja jest pozytywnym bodźcem do głębszej analizy sposobów prowadzących do zatrudnienia. Abyśmy mogli świadomie zagłębić  się w proces poszukiwania pracy, musimy łączyć w sobie umiejętności poznania swoich atutów z kompetencjami przyszłości.  Dedykowane są one potencjalnym odbiorcom usług, czyli osobom poszukującym pracy, pracownikom, a dotyczą znajomości potrzeb pracodawców pod kątem wiedzy, umiejętności i kompetencji praktycznych. Jedną z najtrudniejszych rzeczy jest wiara w to, że się uda oraz konieczność zmiany myślenia o sobie samym, jak i możliwościach zdobycia nowej, satysfakcjonującej pracy. Nie mówimy zatem, że jest to łatwe i bezkompromisowe. Należy zwrócić uwagę na własną aktywność, ambicje oraz predyspozycje przedsiębiorcze, które tkwią w podświadomości - są one bowiem podstawowym warunkiem sukcesów, w sytuacjach wymagających od osoby poszukującej pracy nowych, ekspansywnych sposobów zachowania w racjonalnej argumentacji potrzeb i starania się o pracę.

Aby móc aktywnie istnieć na rynku pracy należy przede wszystkim być:

1.    Pomysłowym- realizować własne cele, posiadać wysoko osadzone  umiejętności docierania do źródeł i zasobów, wykorzystywać sieci kontaktów osobistych z uwzględnieniem potrzeb jawnego i ukrytego rynku pracy.
2.    Optymistycznym- w sposób bezpośredni korelować z gotowością do zmian na dynamicznym rynku pracy.
3.    Chętnym do podejmowania ryzyka- mieć pasję i napęd do działania.
4.    Zdolnym do adaptacji, łączyć w sobie dwa niezawodne komponenty: elastyczność
i przygotowanie się do rosnących wymagań pracodawców.
5.    Aktywnym w korzystaniu z nowoczesnych technologii i  uwzględniać  oferty zamieszczane w Internecie, lokalnej prasie,  na portalach społecznościowych i w Punktach Pośrednictwa Pracy (MBP, PPP, Agencjach Pośrednictwa Pracy).
6.    Uczestnikiem Targów Pracy, giełd pracy.
7.    W utrzymaniu stałego kontaktu  z pracodawcą.

Wyposażeni w taki pakiet informacji musimy pamiętać, że rynek pracy potrzebuje przede wszystkim pracowników:
elastycznych w nastawieniu do podejmowania czynności zawodowych;
- posiadających szerokie ogólne wykształcenie, na bazie którego może nastąpić świadome kreowanie kariery zawodowej (awans zawodowy);
- permanentnie doskonalących swoje kwalifikacje zawodowe, by o krok wyprzedzać potrzeby współczesnego pracodawcy;
- gotowych na mobilność zawodową, dzięki której są gotowi podejmować wyzwania nie tylko w kraju, ale także poza jego granicami, wykorzystując ofertę w ramach sieci EURES działającą na rzecz międzynarodowego pośrednictwa pracy.


Na koniec cenna wskazówka  - PAMIĘTAJ, ŻE TO TY JESTEŚ KREATOREM SWOJEGO ŻYCIA, ZATEM OD CIEBIE ZALEŻY CZY BĘDZIESZ SPEŁNIAŁ SWOJE PLANY I  MARZENIA, bo  - cytując klasyka  -

„Jeśli nie zbudujesz swojego marzenia, ktoś inny Cię zatrudni abyś pomógł mu zbudować jego” – Tony Gaskins.


Autor tekstu - pośrednik pracy MBP w Płocku

DATA PUBLIKACJI: 2020-05-06 » Pozostałe aktualności