Strona główna  >   Lista aktualności   >   Dzień Flagi i Dzień Polonii i Polaków za granicą

Dzień Flagi i Dzień Polonii i Polaków za granicą

Dzień Flagi i Dzień Polonii i Polaków za granicą
Flaga ma swoją moc łączącą, moc jednoczącą, moc budującą wspólnotę...
Dzień Polonii i Polaków za Granicą to polskie święto obchodzone 2 maja od 2002 roku. Ustanowione zostało przez Sejm RP  na wniosek Senatu RP, który wnioskował o jego uchwalenie w dowód uznania wielowiekowego dorobku i wkładu Polonii i Polaków za granicą w odzyskanie przez Polskę niepodległości, wierność i przywiązanie do polskości oraz pomoc krajowi .
Mimo tego, że oficjalny Dzień Polonii i Polaków za granicą uchwalony został w roku 2002, już w czasach przedwojennych rozpoczęto organizowanie zjazdów Polaków z zagranicy. Miały one miejsce kolejno w następujących latach: 
1929 – I Światowy Zjazd Polaków z Zagranicy
1934 – II Światowy Zjazd Polaków z Zagranicy
1939 – III Światowy Zjazd Polaków z Zagranicy
1978 – 1986 – I Zjazd Polonii Wolnego Świata pod nazwą „Polonia 78 – Polonia jutra”
1989 – powrót do tradycji II RP
1992 – I Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy – Kraków 1992
2001 – II Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy – Warszawa – Kraków – Pułtusk –Częstochowa
2007 – III Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy – Warszawa
2012 – IV Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy – Warszawa
 Polonia to wszystkie osoby, które mają polskie korzenie oraz kultywują narodowe tradycje i zwyczaje. Mimo wielu kilometrów dzielących ich od ojczyzny nasi rodacy nie zapominają o swoich korzeniach – wspierają ojczyznę za pomocą różnorakich gestów, przemycają cząstkę naszego narodu do innych kultur i środowisk. Przykładami osób, które podkreślały i podkreślają swoje związki z Polską mogą być: Jan Paweł II, Krystian Zimerman, Andżelika Borys i inni
 Święto Polonii i Polaków mieszkających za granicą jest uroczyście obchodzone na całym świecie. Najwięcej Polaków zamieszkuje obecnie kontynent amerykański. Emigrując, nasi rodacy wybierali głównie takie państwa jak Stany Zjednoczone, Kanada, Brazylia, ale także Wielka Brytania, Francja, Niemcy, Rosja czy Australia. Również na Litwie, Ukrainie i Białorusi Polacy stanowią znaczny procent ludności, jednak ich obecność wynika w większości z historycznej sytuacji geopolitycznej i bliskości geograficznej. Szacuje się, że poza granicami naszego państwa żyje około 20 milionów osób narodowości polskiej.
Dzień Flagi i Dzień Polonii za Granicą każdy celebruje w inny sposób. Jedni we własnym, rodzinnym gronie, inni skupiając się w polonijnych stowarzyszeniach, niektórzy organizując marsze w biało-czerwonych pochodach po głównych ulicach miast. Łączy ich jedno: wielkie przywiązanie do polskości i tęsknota za ukochaną ojczyzną.
Źródło: https://polonia.edu.pl/dzien-polonii/
Opracowanie: Kadra 7 – 13HP w Kozienicach


DATA PUBLIKACJI: 2020-04-29 » Pozostałe aktualności
Dzień Flagi i Dzień Polonii i Polaków za granicą