Po raz kolejny obiecujesz sobie, że nie będziesz jeść słodyczy, nie będziesz leżeć na kanapie, będziesz chodzić do szkoły, napiszesz referat itd. Brzmi znajomo?
Może warto zamiast planować zacząć działać. Zacznij od wyznaczenia sobie celów do realizacji. To znacznie ułatwi i zmotywuje do osiągnięcia zamierzeń .
Cele ma każdy z nas jeśli chce się rozwijać.... Planowanie to element naszego życia, każdy ma jakieś marzenia i wizję tego co chce osiągnąć. To jednak nie wystarczy. Cel sam się nie zrealizuje. Poza tym jest wiele różnych porażek po drodze. Zastanów się czy problemem nie jest przypadkiem same planowanie. Czy nie zdarzyło się, że formułujesz takie plany „schudnę”, „rzucam palenie”, „zdam do następnej klasy”, „zacznę ćwiczyć” itd. Tak określone cele znacznie utrudniają nam ich realizację.
Zacznijmy od poprawnego planowania naszych celów do realizacji. Z dobrym planem jest łatwiej osiągnąć upragniony cel. Oczywiście jest wiele niespodziewanych sytuacji, jednakże konkretny drogowskaz w postaci planu ułatwi dotarcie do mety.
Planowanie
Tu mogą kryć się pułapki tak, tak…
Przed wszystkim musisz tego chcieć, być zmotywowanym. To powinna być Twoja decyzja, musi Ci na tym zależeć. Nie możesz mówić „chciałabym”, „mam zamiar”.
Zamień to na „zrobię”, „chcę”.
Realizację swojego celu rozbij na mniejsze części. Nie da się uzyskać promocji do klasy programowo wyższej tak po prostu, to kolejne etapy krok po kroku. Najpierw wyższa frekwencja, poprawa oceny z matematyki, odrabianie pracy domowej itd. Mając przed sobą małe cele łatwiej będzie osiągnąć ten duży. Skup się na procesie, mając z tyłu głowy efekt końcowy.
Realizacja każdego planu to proces, który musisz przejść i znać wszystkie jego składowe, a nie tylko produkt finalny.
Dokładnie określ czas realizacji
Wyznacz to co chcesz zrobić łącznie z terminem w którym to zrealizujesz. Czas jest istotny, żeby wyrobić w sobie nawyk. Ustal kiedy i ile czasu poświęcisz na zadanie. Ustal priorytety, to co jest dla ciebie najważniejsze i przyniesie sukces.
Zapisz plan
Zapisanie planu ułatwia zapamiętanie i porządkuje myśli.
1. Ustal cel strategiczny ( na czym ci najbardziej zależy, co jesteś w stanie osiągnąć, co jest nierealne, co sprawi największą pozytywną zmianę, wymień powody dla których twój cel jest warty realizacji). Nie bój się skreślać poprawiać, dodawać. Wybierz tylko to co będzie najlepszą inwestycją!
2. Podziel kartkę pionowo na trzy części. W pierwszej części zapisz cel ogólny, strategiczny. W drugiej kolumnie cele, zadania bardziej konkretne. W trzeciej kolumnie powinny się znaleźć szczegółowe zadania do realizacji z terminem do wykonania.
Pamiętaj aby palny były konkretne „zrobię”
Miały jasno określony termin realizacji.
Musisz wiedzieć co masz zrobić, żeby zrealizować działanie.
Łatwo sprawdzisz czy udało się realizować zadanie.
Co teraz?
Każdy ma pewnie inne odczucia. Brzmi to jak straszna dyscyplina i wydaje się bardzo nieprzyjemne? Nie zrażaj się planowanie ułatwia osiągniecie celu i daje lepsze efekty.
Przykład na wesoło
Będą „piękna i zdrowa”
Będę ćwiczyć 2 razy w tygodniu minimum po pół godziny
W ciągu tygodnia przebiegnę 2 kilometry
Będę zdrowo jeść - nie jem słodyczy, zastępuję je owocami, do każdego posiłku głównego warzywa, colę zastępuję wodą, pieniądze przeznaczone na napoje gazowane - wrzucam do skarbonki (za jakiś czas kupię sobie piękną bluzeczkę)
Zrezygnuję z używek - nie palę po 18.00
Piję dwie kawy zamiast trzech...etc, etc...?
Danie sobie luzu wiemy jak się kończy ... i możemy tego żałować
Do dzieła !!! Powodzenia:)))))))
Opracowała: Renata Kapela, komendant 7 - 35 HP