Każdy z nas zastanawiał się na pewno nie raz - jaka będzie jego przyszłość zawodowa? Czy osiągnie sukces? I choć sukces niejedno ma imię, to niewątpliwie można nazwać nim każdy cel, który sobie założymy. Ludzie sukcesu to nie ci, którzy leżą na forsie, ale tacy, którym udaje się zrealizować swoje plany, marzenia i cele.
Żeby przybliżyć się do zdobycia sukcesu, przede wszystkim potrzebna jest nam samowiedza, czyli wiedza o sobie samym. Obraz samego siebie przesądza o tym jak myślimy o otoczeniu, jaki mamy stosunek do innych, jak przetwarzamy informacje, czy oceniamy własne zdolności, umiejętności, zaangażowanie. Ten wizerunek samego siebie jest podstawą do wyznaczania celów. Na początku naszego życia nasz obraz kształtuje się na podstawie opinii najbliższych osób - rodziny, przyjaciół, koleżanek i kolegów. Cokolwiek od nich usłyszymy, wierzymy w to bezmiernie – i to jest fundamentem naszego JA.
W kolejnym etapie kształtujemy swój obraz poprzez stykanie się z nowymi sytuacjami - radzeniem sobie z problemami, oraz podejmowaniem nowych działań. W ten sposób dokładamy kolejne cegiełki do tego fundamentu, które kształtują naszą osobowość.
Człowiek ma w sobie naturalną potrzebę rozwoju, podnoszenia poprzeczki, dążenia do czegoś więcej i pewniej - i to właśnie samowiedza jest koniecznym elementem do pobudzenia tego procesu. Znajomość naszych mocnych i słabych stron, oraz szans i ograniczeń to pewne informacje niezbędne nie tylko w życiu zawodowym, ale także pewien wskaźnik naszej samooceny i poczucia własnej wartości.
Pomocą w osiągnięciu sukcesu, a zarazem w pogłębianiu wiedzy o sobie, czy dokonywaniu dobrych zmian w naszym życiu może być także szczera rozmowa z samym sobą. Warto przygotować sobie zestaw 100 pytań dostosowanych do naszej sytuacji.
Zadawanie takich pytań sprawi, że będziemy żyć bardziej świadomie, nie popełnimy drugi raz tego samego błędu, poprawimy natomiast pewność siebie, oraz nauczymy się asertywności.
Przykładowe pytania, jakie możemy sobie zadać mogą być takie jak poniżej :
- Nad czym muszę popracować, aby zmienić swoje życie na lepsze?
- Co chcę zrobić w ciągu najbliższego roku, jaka jest moja wizja siebie?
- Jakie są moje kluczowe kompetencje?
- Z kim chcę pracować?
- Jaką poradę dam dziś sobie, a co radziłbym 10 lat temu?
- Co jest moją najmocniejszą stroną?
- Jakie mam skrywane talenty, zdolności, których nie pokazuję innym?
- Jakie są moje trzy najważniejsze wartości, którymi kieruję się w życiu?
- Co jest moją pasją?
- Jak rozumiem słowo sukces?
- Jakich cech potrzebuję do osiągnięcia sukcesu?
- Kiedy jestem najszczęśliwszy?
- W co nie chcę się angażować?
- Przed jakimi sytuacjami mam obawy, w jaki sposób mogę je oswoić?
- W czym chcę stać się ekspertem?
- Co motywuje mnie do działania?
- Czego chcę dokonać w ciągu najbliższego roku?
- Kto mnie inspiruje i dlaczego?
- W czym jestem dobry, a w czym mógłbym być lepszy?
- Co najbardziej w sobie lubię, a co mi się nie podoba?
- Czego chcę się nauczyć?
Historia każdego osobistego sukcesu złożona jest z pracy, wysiłku, oraz gotowości do zmian i otwartości na nowe sytuacje. Osobisty rozwój wiąże się jednak z trudnymi rozmowami z samym sobą, z których można osiągnąć wiele, jeśli staniemy twarzą w twarz z tym, co trudne i kłopotliwe.
Samowiedza to odkrywanie siebie - usprawnianie zachowań, chęć stania się najlepszym i czerpanie informacji z osobistych doświadczeń.
Wiedza o sobie to duża pomoc w pracy zawodowej i zdobywaniu upragnionych celów.
Korzystajmy z naszego potencjału – bo niewątpliwie on w Nas jest.
Jeśli mamy w sobie pewne cechy, wiedzę i umiejętności potrzebne na danym stanowisku pracy, lub rozwiązywaniu problemów należy to wykorzystać maksymalnie – ponieważ to stanowi drogę do sukcesu.
Pamiętajmy, że każdy człowiek ma w sobie pokłady różnych umiejętności, zdolności, a nawet talentów, które nieuświadomione zmarnują się.
Młody człowieku – nie bój się zadań sobie 100 pytań o sobie samym , bo one mogą sprawić, że
ODKRYJESZ SIEBIE NA NOWOAutor tekstu - Doradca zawodowy MCK w Jaciążku