Umiejętność robienia dobrych zdjęć w dzisiejszych czasach to ... coś absolutnie podstawowego. Fotografuje przecież niemal każdy z nas ...
Pięknie wykonaną fotografią możemy przeprowadzić fotorelację z realizacji naszych pasji i zainteresowań, podzielić się tym ze światem, zarażać swoją pasją. W obecnym, trudnym okresie kwarantanny, wiele czasu spędzamy w domu, sytuację tę możemy wykorzystać na samorozwój, edukację. W dzisiejszym artykule chciałabym Państwu zaproponować kompendium wiedzy z zakresu fotografii.
W 7-5 HP w Ciechanowie młodzież należąca do Koła Fotograficznego zgłębia tę wiedzę angażując się w różnego rodzaju projekty wspierające ich artystyczne i fotograficzne zainteresowania.
Nieważne, czym fotografujemy: telefonem, bezlusterkowcem, aparatem kompaktowym czy lustrzanką. Wystarczy, że zastosujemy się w codziennej fotografii do kilku poniższych zasad, a zdjęcia na pewno zyskają na jakości.
Po pierwsze, podczas fotografowania stosuj zasadę trójpodziału kompozycji. Co to oznacza. Każde zdjęcie podzielone jest na trzy główne strefy. Zarówno w pionie jak i w poziomie. Zdjęcie nr 1 obrazuje zasadę podziału na strefy. Starajmy się zawierać „mocny punkt” czyli bohatera zdjęcia w 1/3 kompozycji, na przecięciu linii (patrz fotografia lead).
Kolejną, bardzo ważną rzeczą, jest ostrość zdjęcia. Zawsze pamiętajmy aby obiektyw aparatu był czysty, bez odcisków palców, starajmy się aparat trzymać stabilnie aby drgania powstałe podczas ruchów ręki nie spowodowały rozmazania obrazu. Bardzo przydatne jest użycie statywu lub położenie aparatu na płaskim podłożu.
Światło czyli doświetlenie zdjęcia jest ważnym elementem każdej fotografii. Warto, przede wszystkim, nauczyć się wykorzystywać światło naturalne czyli tak zwane światło „zastane”. Wbrew pozorom zdjęcie zrobione w samo południe, w pełnym słońcu nie będzie dobrym zdjęciem. Staraj się unikać silnego, kontrastowego światła, najlepsze i najbezpieczniejsze światło jest wczesnym rankiem (w okolicach wschodu słońca) i wieczorem (tuż przed zachodem słońca, sam zachód i tuż po zachodzie słońca). Kiedy fotografujemy w ciągu dnia, ustawmy się tak, by mieć światło za plecami lub z boku. To idealnie doświetli fotografowany obiekt. Kiedy światło będziemy mieć za plecami, cienie na fotografowanym obiekcie / osobie, będzie niewielkie. Kiedy światło będzie z boku – zdjęcie nabierze trochę tajemniczości. Niektórzy lubią fotografować podczas gdy niebo jest zachmurzone. Chmury działają jak naturalny, ogromny dyfuzor – dzięki temu cienie są ledwie zauważalne, a zdjęcia nabierają miękkości.
Podstawą dobrej fotografii jest czytelne, nie „zaśmiecone” wieloma elementami tło. Starajmy się aby w tle prezentowanej postaci czy przedmiotu nie było zbyt wiele różnego rodzaju elementów odciągających uwagę od tematyki zdjęcia. Nie ujmujmy w tle słupów dzielących kadr na części, wyrastających z głowy portretowanej osoby elementów. Plastikowa reklamówka na rajskiej plaży, kosz na śmieci w tle lub góra prania w lustrze nigdy nie wyglądają dobrze. Podczas gdy skupiamy się na pierwszym planie, wiele rzeczy możemy przeoczyć. Niestety wszystkie drugoplanowe bałaganiki mogą zostać szybko zauważone.
Zakończeniem i uwieńczeniem każdej fotografii jest tzw. post produkcja czyli potocznie mówiąc „obróbka” zdjęć. Najbardziej popularnym programem do obróbki zdjęć jest photo shop lub lightroom czyli profesjonalne narzędzia, które dają wiele różnego rodzaju możliwości. Istnieją również darmowe programy takie jak: GIMP, które działają na podobnej zasadzie.
Podsumowując chciałabym zauważyć, że zdjęcia robi nie aparat ale osoba, która trzyma go w dłoniach. Podstawą każdej fotografii jest historia, którą chcemy poprzez nią opowiedzieć…
Opracowała: Anna Sobiech - wychowawca w 7 - 5 HP