22 marca Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Warszawie wzięło udział w konferencji poświęconej dobrym praktykom w doradztwie zawodowym. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP w Siedlcach przy współpracy z Kuratorium Oświaty w Warszawie, Mazowieckim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli Wydział w Siedlcach i Wojewódzkim Urzędem Pracy w Warszawie Filia w Siedlcach.
Otwarcia konferencji dokonała Pani Grażyna Lech - konsultant MSCDN Wydział w Siedlcach oraz Pan Adam Skup - dyrektor delegatury Mazowieckiego Kuratorium Oświaty w Siedlcach, którzy w imieniu organizatorów przywitali zebranych gości. Następnie Dyrektor Działu Kształcenia i Wychowania - Pani Beata Sikorzak w sposób szczegółowy i przystępny przybliżyła działalność MWK OHP.
W swoim wystąpieniu Dyrektor Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Siedlcach Edyta Ślubowska opowiedziała o działalności i usługach świadczonych przez Centra Edukacji i Pracy Młodzieży, zachęcając tym samym wszystkich uczestników konferencji do nawiązania współpracy. W dalszej części Dyrektor Filii Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Siedlcach - Pan Piotr Karaś zaprezentował rolę tej instytucji w zakresie poradnictwa zawodowego, a Paweł Lewczuk – doradca zawodowy – opowiedział o narzędziach, z jakich korzysta w swojej pracy w urzędzie. W swojej prezentacji psycholog i psychoterapeuta - Pani Maria Jakimiuk przedstawiła wpływ środowiska na decyzje ucznia, a także szczegółowo wskazała najważniejsze czynniki wpływające na rozwój człowieka w różnych sferach jego życia.
W drugiej części konferencji Pani Grażyna Lech – nauczyciel konsultant Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Siedlcach – bardzo szczegółowo przedstawiła wewnątrzszkolny system doradztwa zawodowego. W swoim wykładzie zwróciła uwagę na kwalifikacje, konieczność całożyciowego uczenia się oraz role samoświadomości w procesie poradnictwa zawodowego. Następnie doradcy zawodowi z CEiPM z Siedlec i Warszawy zaprezentowali dobre praktyki w doradztwie zawodowym. Doradca zawodowy Mobilnego Centrum Informacji Zawodowej W Siedlcach - Martyna Myszka przedstawiła efektywne narzędzia, z jakich korzysta w swojej pracy, wskazała na różnych adresatów usług doradczych oraz zaprezentowała najczęstsze potrzeby szkoleniowe dla różnych grup adresatów, z którymi współpracuje. Specjalista ds. rozwoju zawodowego Mobilnego Centrum Informacji Zawodowej w Warszawie - Anita Półtorak zaprezentowała autorski program „Lipcowe rewolucje z OHP”, a także wskazała na rolę samoświadomości w procesie budowania swojej ścieżki kariery, która obok wiedzy na temat rynku pracy i różnych form edukacji, jest podstawowym krokiem do refleksyjnego zarządzania swoim potencjałem na rynku edukacyjno-zawodowym.
W ostatniej części przedstawiciel pracodawców - Pan Tadeusz Poletyło z firmy Drei-Pol - opowiedział o predyspozycjach zawodowych młodych osób, które dopiero wkraczają na rynek pracy. Podzielił się także swoimi spostrzeżeniami na temat szkolnictwa zawodowego i nastawienia do pracy młodego pokolenia.
Konferencja cieszyła się dużym zainteresowaniem ze strony dyrektorów oraz przedstawicieli szkół podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych oraz instytucji związanych z doradztwem. „Dobre praktyki w doradztwie zawodowym” to kolejna z cyklu konferencji propagujących doradztwo zawodowe, mająca na celu rozwój współpracy pomiędzy MWK OHP a różnymi podmiotami ze środowiska edukacyjno- zawodowego.