Strona główna  >   Lista aktualności   >   W Muzeum POLIN

W Muzeum POLIN

W Muzeum POLIN
25 listopada młodzież z mokotowskiego hufca 7-28 HP zwiedziła z przewodnikiem wystawę stałą Muzeum Żydów Polskich POLIN pod nazwą „Od Zamenhofa 19 do Anielewicza 6”. 
Ten spacer ulicami Muranowa stanowił kontynuację programu edukacyjno - profilaktycznego pt. „Karty historii” zaprojektowanego przez kadrę hufca z okazji 80. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej. Program ten poszerza wiedzę nie tylko odnośnie do przeszłych wydarzeń, ale także dotyczącą szeroko rozumianej kultury naszej Ojczyzny. Wizyta w Muzeum POLIN przypomniała o nierozerwalnym splocie losów Polaków i Żydów. Podczas oprowadzania uczestnikom przybliżono tysiącletnią historię polskich Żydów od średniowiecza do dzisiaj, zaprezentowaną w 8 galeriach wystawy stałej w budynku Muzeum i rozszerzonych o spacer wokół Muzeum. W bezpośrednim otoczeniu przewodnik interesująco opowiedział o historii dawnej dzielnicy żydowskiej, pokazując ukryte ślady jej istnienia oraz życie przedwojennych mieszkańców. Spacer prowadził od budynku nr 19 przy ulicy Ludwika Zamenhofa, lekarza i twórcy języka esperanto, do posesji nr 6 przy ul. Mordechaja Anielewicza, jednego z przywódców powstania w getcie warszawskim. Podczas edukacyjnej przechadzki zwiedzający między innymi dowiedzieli się, jak wyglądały Nalewki, najsłynniejsza ulica na przedwojennym Muranowie, oraz jak zmieniła się ta część Warszawy zaraz po wojnie. Ponadto przewodnik omówił koncepcję budowy osiedla – pomnika oraz murale upamiętniające mieszkańców przedwojennego Muranowa. 
Ta niekonwencjonalna,  poglądowa lekcja historii dała młodzieży wiele tematów do przemyśleń. W szczególności stanowiła element niezbędnego we współczesnym świecie wychowania do wielokulturowości, które uczy takich postaw, dzięki którym nie może powtórzyć się tragedia Holocaustu.




DATA PUBLIKACJI: 2019-11-25 » Pozostałe aktualności
W Muzeum POLIN  W Muzeum POLIN  W Muzeum POLIN  W Muzeum POLIN