W 7-2 OSiW, odbyła się niecodzienna uroczystość, upamiętniająca jedno z największych wydarzeń w naszej historii, rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.
- To dzień dumy, dzień w którym myśl nasza kieruje się ku dobru wspólnemu, ku Ojczyźnie. Radosna to data, bo przecież przyniosła Polakom zwycięstwo i upragnioną wolność. Tak właśnie chcemy ją czcić – radośnie – stwierdziła kadra wychowawcza.
Młodzi strzelcy i legioniści, którzy tak ofiarnie walczyli o niepodległość, spełnili marzenia kilku pokoleń Polaków. Kiedy szli na bój, towarzyszyły im pieśni i piosenki, powstające w okopach, na froncie i w marszu. To właśnie one pozwalały przetrwać trudy walki, dodawały otuchy, rozweselały.
- Dziś chcemy, żeby te pieśni ciągle żyły, żeby młode pokolenie o nich nie zapomniało, toteż nasze wspólne śpiewanie to hołd, jaki składamy tym, którzy w wielkim poświęceniu wywalczyli nam przed laty wymarzoną niepodległość – komentowała młodzież.
W nastrojowym blasku świec, przy dźwiękach gitary płynęły słowa pieśni poruszających serca „szarych żołnierzy” Komendanta Piłsudskiego, tych mających w treści pewnego rodzaju tonację radosną, porywających młodością, energią…o wojence, o ułanach, pierwszej kadrowej…, ale także i słowa „pieśni dumnej”, ale zaprawionej goryczą „My Pierwsza Brygada”. Na tle bogatego kanonu piosenek niepodległościowych i legionowych, utworów gloryfikujących młodych zapaleńców, gorących patriotów, idących pod kule wroga ku wymarzonej wolności, młodzież, w sposób niekonwencjonalny, miała szansę przypomnieć sobie najpiękniejsze karty polskiej historii.
Dużym zainteresowaniem cieszył się także konkurs wiedzy historycznej, w którym wzięły udział dwuosobowe drużyny. Uczestnicy wykazali się wiedzą i zaangażowaniem – gratulacje!
Spotkanie było dowodem na to, że młode pokolenie czasu Europy bez granic, chce wracać do tych niby zamierzchłych wydarzeń, bo – jak refleksyjnie komentowała młodzież – „dziś Polskę odnaleźliśmy w swoich sercach, sercach kolegów, wychowawców, w najbliższym otoczeniu, tu u nas w ośrodku…”