Społeczność 7 – 2 OSiW wzięła udział w II edycji profilaktycznego happeningu pn. „Życie to najcenniejszy dar jaki możesz podarować”.
Podopieczni ośrodka - dzięki współpracy z organizatorami komitetu społecznego „Więcej wiem”, a w szczególności z Beatą Płoską – Berk - z dużym zaangażowaniem włączyli się zarówno w przygotowywania, jak i udział w wydarzeniu poświęconym profilaktyce, transplantologii i mukowiscydozie.
- Wspólnie z wychowawcami zgłębialiśmy tematykę tej nieuleczalnej choroby, oglądaliśmy filmy, prezentacje multimedialne, uczestniczyliśmy w pogadankach i akcjach społecznych – opowiadali uczestnicy.
Młodzież została poproszona o pomoc w aranżacji pomieszczeń. Wychowankowie zaprojektowali stylizację liter hasła przewodniego, wykonali plakaty promujące zdrowy tryb życia i profilaktykę chorób płuc, a także wystawili stoisko promujące Ośrodek Szkolenia i Wychowania w Jaciążku.
- Było to dla nas nowe wyzwanie do którego musieliśmy przygotować się zarówno pod względem kulinarnym, jak i logistycznym i technicznym. Zaplanowaliśmy, że w naszym punkcie promocyjnym będzie można degustować własnoręcznie przygotowane przekąski , obejrzeć prezentację multimedialną z życia internatu i całego ośrodka, otrzymać informator i logowany gadżet oraz porozmawiać z pracownikami ośrodka i uczestnikami. Sami też mogliśmy korzystać z różnorodnej oferty darmowych badań, stanowisk tematycznych, spotkać się i porozmawiać z Marzeną Piejko, autorką książki pt. „Jutro jednak nadeszło”, prelekcji naukowych i występów kulturalnych – opowiadała młodzież.
Uczestnicy wzięli udział w konkursach plastycznych, kulinarnych i sportowych. Kulinarny konkurs pt. „Ciasto mojej mamy” wygrali ex aequo, otrzymując upominki, a w imprezie biegowej na rzecz chorej Niny na dystansach 1 i 5 km zdobyli medale.
- W naszej opinii nagłaśnianie istotnych dla społeczeństwa tematów na tego typu imprezach są nieocenione, wzbudzają refleksję skłaniają do wartościowych postaw wobec chorych. Działalność społeczna jest czymś wyjątkowym, bo przypomina o ważnej mądrości życiowej, a mianowicie to, że każdy z nas jest częścią nie tylko instytucji, społeczności, ale również ludzkości. Z takiej działalności wychodzimy z ważną myślą, że nie powinniśmy zrzucać odpowiedzialności tylko na osoby, które same nie mogą decydować o życiu wyłącznie na specjalistów. To my jako wspólnota powinniśmy się wspierać, a w szczególności osoby z mniejszości społecznych – komentowała młodzież.