otwarcie na druga˛ osobę, by uniknąć schematów i stereotypizacji (również w sferze historii);
pokazywanie wspólnej przeszłości i budowanie bieżącej wspólnej historii, uczenie się˛ od siebie nawzajem, jako wyraz otwartości.
Miejscem spotkania będzie niewielka miejscowość Jaciążek w woj. mazowieckim.
Pomysł i chęć stworzenia projektu z grupą młodzieży ukraińskiej jest niespodziewanym, doskonałym rezultatem wcześniejszego pomysłu - stworzenia wspólnego projektu z młodzieżą z Litwy. Po przygotowaniu projektu ”litewskiego” młodzież” wpadła na pomysł, że spotkanie grupy wielonarodowościowej daje ogromne szanse nie tylko na edukację nieformalną, ale na osiągniecie różnorodnych celów: z jednej strony poznanie i postrzeganie ”swoich” i obcych”, doświadczenie różnic – jako elementu twórczego a nie zagrażającego, z drugiej strony, spojrzenie głębiej - na relacje z innymi naszymi sąsiadami – tu - z Ukrainą. Zdając sobie sprawę z wagi korzeni historycznych, młodzież tym razem skupiła się na współpracy poprzez poznawanie dziedzictwa kulturowego i historycznego. Motywacją do takiego ujęcia głównego celu projektu były doświadczane przez naszych podopiecznych sytuacje w których zostają oni często „zaszufladkowani” (”naznaczeni”) jako osoby o dyskwalifikujących ich deficytach. W dyskusjach nasza młodzież wielokrotnie powtarzała, że nie znając drugiej osoby, niewiele można o niej powiedzieć. Często tworzą się błędne przekonania, prowadzące do niesprawiedliwych osądów, stereotypów czy unikania kontaktów. Młodzi zdali sobie sprawę, że niewiele wiedzą na temat swoich sąsiadów - i przede wszystkim chodziło im o poznanie w działaniu, a nie poprzez naukę szkolna˛ sąsiadów, jakimi są Ukraińcy. Podkreślali, że w Polsce przebywa bardzo dużo osób o tej narodowości, a niewiele wiemy o tym, jacy są, jakie są ich źródła, korzenie. Stąd - w pierwszym projekcie główna idea skoncentrowana jest wokół historii - poznaj moją historię i przeszłość, a poznasz mnie i zobaczysz kim jestem. Zatem główny temat projektu to poznanie historii i dziedzictwa jako przestrzeni do poznania siebie nawzajem, budowania otwartości
i zabezpieczania przed stereotypizacją. Poznanie dziedzictwa historycznego i kulturowego realizowane będzie poprzez aktywności takie jak: Drzwi Otwarte, Spotkania z Mistrzem (realizują˛ te zadania obie grupy), grę˛ historyczna˛ (przygotowana przez grupę˛ ukraińską˛) oraz udział w rekonstrukcji bitwy pod Grunwaldem(wprowadzenie, przygotowanie i organizacje˛ realizuje strona polska). Wspomniany główny cel (zbliżenie, budowanie wiedzy i zaufania, poprzez poznanie historii i dziedzictwa), niesie ze sobą˛ cele szczegółowe, takie jak nabywanie kompetencji społecznych, realizowanie się˛ w rolach społecznych, poszerzanie
własnych granic poprzez zwiększanie otwartości i zaufania. Wszystkie te cele mają szansę być osiągnięte w środowisku wielokulturowym.
W związku z projektem odbyła się już wizyta przygotowawcza ( od 4 do 6 czerwca 2019 r.) podczas której Partnerzy Projektu ustalili szczegóły techniczne i organizacyjne przyjazdu młodzieży.
Realizacja projektu rozpoczyna się dnia 8 lipca 2019 r. w Jaciążku. Pobyt młodzieży z Ukrainy zakończy się 14 lipca 2019 r.