OHP Logo

OCHOTNICZE HUFCE PRACY

BLIŻEJ NATURY

Uczestnicy z wolskiej jednostki 7 – 6 HP jeden z wakacyjnych dni spędzili na Warszawskich Fortach Bema, które po rewitalizacji stały się idealnym miejscem do uprawiania wielu dyscyplin sportu
 

Uczestnicy z wolskiej jednostki 7 – 6 HP jeden z wakacyjnych dni spędzili na Warszawskich Fortach Bema, które po rewitalizacji stały się idealnym miejscem do uprawiania wielu dyscyplin sportu.
Była to też swoista lekcja regionalizmu, albowiem podopieczni mieli możliwość poznania historii tego miejsca. Dowiedzieli się, że fort został zbudowany w drugiej połowie XIX wieku na życzenie cara Rosji spodziewającego się kolejnego polskiego powstania. W II Rzeczypospolitej na tych terenach funkcjonowała fabryka amunicji, natomiast podczas okupacji Niemcy urządzili tam magazyny wojskowe. Po wojnie fort zajęty został przez wojsko polskie. Dzisiaj, na miejscu dawnej twierdzy, władze dzielnicy oddały do użytku mieszkańców park sportu i rekreacji.

 

Młodzież chętnie korzystała z dostępnych atrakcji. Niezapomnianym przeżyciem była możliwość skorzystania ze sprzętu wodnego – kajaków i rowerów. Podczas „przygody na wodzie”, młodzież zmierzyła się z własnymi możliwościami fizycznymi i sprawdziła swoje umiejętności współpracy w grupie, zdobyła stosowną wiedzę na temat pływania kajakiem, zachowania się w różnego rodzaju sytuacjach. A później młodzi ludzie już tylko podziwiali uroki „parkowego” krajobrazu oraz  pomniki  historii i przyrody. Miłośnicy innych aktywności  brali udział w różnego rodzaju zawodach na świeżym powietrzu. Chłopcy rozgrywali mecze piłki nożnej, mieszane drużyny próbowały swych sił grając w koszykówkę.  Nikt, więc nie narzekał na nudę, każdy mógł znaleźć coś ciekawego dla siebie.  Nawet ci, którzy, na co dzień nie przejawiają zbytniego zamiłowania do wysiłku  fizycznego mogli zaprezentować swoje możliwości i upodobania…
Wypoczynek na świeżym powietrzu w gronie rówieśników  połączony z aktywnością fizyczną, w otoczeniu przyrody skrywa  w sobie  cały wachlarz walorów -  począwszy od poznawczych,  wychowawczych po zdrowotne i relaksacyjne, ale również niezmiernie ważne dla każdego młodego człowieka, integracyjne. Dobra zabawa sprzyja lepszemu poznaniu, również  w relacjach uczestnik - wychowawca, gromadzi pozytywne emocje i doświadczenia, z których będzie można czerpać przez kolejny rok….