OHP LogoOCHOTNICZE HUFCE PRACY

Mazowiecka Wojewódzka Komenda

 
obrazek
Aktualności Komunikaty Przetargi Projekty EFS Kontakt

MŁODZIEŻ OBCHODZIŁA NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Garwolińska młodzież obchodziła Święto Niepodległości…
 

10 listopada dla uczestników z 7-18 Hufca Pracy w Garwolinie obfitował  w wydarzenia związane z obchodami Narodowego Święta Niepodległości…

 

Młodzież zaangażowała się w wykonanie gazetki na temat polskich  symboli narodowych, ich znaczenia, pochodzenia…  Kolejnym etapem obchodów listopadowego święta był udział w apelu zorganizowanym w Szkole Podstawowej nr 5 w Garwolinie. Zebrani wysłuchali przepięknego montażu słowno – muzycznego przedstawiającego historię walk o odzyskanie niepodległości od trzeciego rozbioru Polski, poprzez Powstanie Listopadowe i Powstanie Styczniowe, walkę z zaborcami i ich polityką germanizacji i rusyfikacji narodu polskiego, aż do działalności Marszałka Józefa Piłsudskiego i Legionów Polskich. Młodzież wierszem i piosenką uczciła pamięć tych, którzy walczyli o wolną Polskę, w której my dziś możemy żyć. Wzruszającym momentem było oddanie hołdu wszystkim walczącym poprzez wspólne odśpiewanie „Roty” Marii Konopnickiej.
 Na zakończenie świętowania w hufcu grupa uczestników udała się z wychowawcą Elżbietą Piesiewicz na spacer „Śladami Marszałka Piłsudskiego”. Postać Naczelnika jest wpisana w historię Garwolina. Marszałek przebywał w Garwolinie w 1920 roku tuż przed najważniejszą bitwą wojny polsko – rosyjskiej. W mieście znajdują się pomniki upamiętniające to wydarzenie, Liceum Ogólnokształcące nosi imię Marszałka Józefa Piłsudskiego, a w związku z tegorocznymi obchodami powstał mural przedstawiający Wodza i jego słowa „Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo. Zwyciężyć i spocząć na laurach to klęska”. Wszystkie te miejsca odwiedziła garwolińska młodzież w piątkowe popołudnie.
 – To był intensywny dzień, przypomnieliśmy sobie wiele momentów z historii naszego kraju. Dumni jesteśmy, że jesteśmy Polakami – tak podsumowywali obchody rocznicowe uczestnicy z 7-18 Hufca Pracy w Garwolinie.

drukuj stronę

Mazowiecka Wojewódzka Komenda
ul. Gałczyńskiego 4, 00-362 Warszawa
tel: (022) 827-21-54, 827-62-50, 862-32-17 fax: (22) 827-63-91
mazowiecka@ohp.pl
BIP

Młodzieżowe Centra Kariery   Mobilne Centra Informacji Zawodowej   OHP Dla Szkoły   Nadzór nad Ochotniczymi Hufcami Pracy
sprawuje Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Informacje o OHP
Inne serwisy
Na skróty - linki
Stronę internetową przygotowuje Mazowiecka WK OHP (napisz do nas). Prawa autorskie zastrzeżone © 2004