OHP LogoOCHOTNICZE HUFCE PRACY

Mazowiecka Wojewódzka Komenda

 
obrazek
Aktualności Komunikaty Przetargi Projekty EFS Kontakt

„ŚPIEWAJĄCA” LEKCJA HISTORII

„Śpiewająca” lekcja historii…
 
W listopadowy poranek młodzież z 7 – 6 HP  upamiętniła jedno z największych wydarzeń w naszej historii – rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.
 
- To dzień dumy, dzień w którym myśl nasza kieruje się ku dobru wspólnemu, ku Ojczyźnie. Radosna to data, bo przecież przyniosła Polakom zwycięstwo i upragnioną wolność. Tak właśnie chcieliśmy ją uczcić – radośnie – stwierdziła młodzież.
W nastrojowej aranżacji przestrzeni, przy akompaniamencie gitary, akordeonu   płynęły słowa pieśni poruszających serca „szarych żołnierzy” Komendanta Piłsudskiego, tych mających w treści pewnego rodzaju tonację radosną, porywających młodością, energią…o wojence, o ułanach, pierwszej kadrowej…, ale także i słowa „pieśni dumnej”, ale  zaprawionej goryczą - „My Pierwsza Brygada”. Na tle bogatego  kanonu piosenek niepodległościowych i legionowych, utworów gloryfikujących młodych zapaleńców, gorących patriotów,  idących pod kule wroga ku wymarzonej wolności,  młodzież, w sposób niekonwencjonalny, miała szansę przypomnieć sobie najpiękniejsze karty polskiej historii.
Ktoś może zapytać o zasadność przypominania,  na progu dwudziestego pierwszego stulecia,  dawnych pieśni legionowych. Zadawać takie pytania warto, ale i warto też pamiętać o tym, że gdyby nie czyn Józefa Piłsudskiego, nie stalibyśmy się w 1918 roku Niepodległym Państwem Polskim. A to spotkanie  było dowodem na to, że  młode pokolenie czasów Europy bez granic, chce wracać do tych niby zamierzchłych wydarzeń. Bo młodzi strzelcy i legioniści, którzy tak ofiarnie walczyli o niepodległość, spełnili marzenia kilku pokoleń Polaków. A kiedy szli na bój, towarzyszyły im pieśni, które dodawały otuchy, rozweselały…
 - Dziś odnaleźliśmy Polskę… Odnaleźliśmy Ją w swoich sercach, sercach kolegów, wychowawców, w najbliższym otoczeniu,  tu u nas …-  refleksyjnie podsumowała młodzież.

drukuj stronę

Mazowiecka Wojewódzka Komenda
ul. Gałczyńskiego 4, 00-362 Warszawa
tel: (022) 827-21-54, 827-62-50, 862-32-17 fax: (22) 827-63-91
mazowiecka@ohp.pl
BIP

Młodzieżowe Centra Kariery   Mobilne Centra Informacji Zawodowej   OHP Dla Szkoły   Nadzór nad Ochotniczymi Hufcami Pracy
sprawuje Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Informacje o OHP
Inne serwisy
Na skróty - linki
Stronę internetową przygotowuje Mazowiecka WK OHP (napisz do nas). Prawa autorskie zastrzeżone © 2004