OHP LogoOCHOTNICZE HUFCE PRACY

Mazowiecka Wojewódzka Komenda

 
obrazek
Aktualności Komunikaty Przetargi Projekty EFS Kontakt

UCZESTNICY W POLIN

Młodzież z 7 – 6 HP w Muzeum Historii Żydów Polskich…
 

27 lipca, podopieczni wolskiej jednostki 7 – 6 HP mieli możliwość uczestniczenia w wycieczce do Muzeum Historii Żydów Polskich.

 

Dzięki wycieczce młodzi ludzie mogli poznać dzieje polskich Żydów na tle wielowymiarowej i wielokulturowej historii państwa polskiego. Dowiedzieli się też dużo o obyczajowości oraz tradycjach żydowskich. Poznali ważność społeczną problematyki wykluczenia, akceptacji dla różnorodności i praw mniejszości narodowych. Wizyta w POLIN - muzeum, które jest jednym z najnowocześniejszych w Polsce, wywarła na wszystkich uczestnikach wycieczki olbrzymie wrażenie. Młodzież z zainteresowaniem obejrzała multimedialną, składającą się z ośmiu galerii opowiadających chronologicznie tysiąc lat relacji polsko – żydowskich, narracyjną wystawę.
Takich ulic i miasteczek nie ma już – z żydowskimi obrzędami, zwyczajami i folklorem – niczym na obrazach Chagalla, rynkiem, karczmą, zakładem szewskim i sklepem kolonialnym, jak w „Sklepach cynamonowych” Brunona Schulza. Zrozumiały podziw budził rozmach i sposób prezentacji poszczególnych eksponatów, w szczególności: makiety Krakowa i żydowskiego Kazimierza, przepięknie zrekonstruowanego sklepienia XVII-wiecznej synagogi, galerii „Zagłada” opisującej sześć najtrudniejszych lat II wojny światowej czy sali imitującej zardzewiałą komorę gazową, która dla młodzieży była budzącym grozę przeżyciem. Młodzi ludzie, z zainteresowaniem oglądali świetnie odtworzony fragment sali tronowej z Zamku Królewskiego, poczekalnię dworca kolejowego z XIX w. i żydowską ulicę międzywojennej Warszawy.
- Wycieczka była stanowczo za krótka, by przystanąć przy każdym eksponacie, wysłuchać nagrań audio, obejrzeć zdjęcia, filmy i animacje komputerowe. Na pewno jeszcze tu wrócimy – zgodnie komentowali uczestnicy i kadra wychowawcza z wolskiej jednostki.

drukuj stronę

Mazowiecka Wojewódzka Komenda
ul. Gałczyńskiego 4, 00-362 Warszawa
tel: (022) 827-21-54, 827-62-50, 862-32-17 fax: (22) 827-63-91
mazowiecka@ohp.pl
BIP

Młodzieżowe Centra Kariery   Mobilne Centra Informacji Zawodowej   OHP Dla Szkoły   Nadzór nad Ochotniczymi Hufcami Pracy
sprawuje Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Informacje o OHP
Inne serwisy
Na skróty - linki
Stronę internetową przygotowuje Mazowiecka WK OHP (napisz do nas). Prawa autorskie zastrzeżone © 2004