OHP LogoOCHOTNICZE HUFCE PRACY

Mazowiecka Wojewódzka Komenda

 
obrazek
Aktualności Komunikaty Przetargi Projekty EFS Kontakt

SAVOIR VIVRE NA CO DZIEŃ

Uczestnicy szkolenia i wykładowca Anna Sekuła w czasie wykładu dot.  savoir vivre’u na co dzień
 
12 i 13 lipca 2017 w Młodzieżowym Centrum Kariery w Zwoleniu odbył się kurs pn. „Savoir vivre i etykieta” prowadzony przez doradcę zawodowego MCK - Annę Sekuła.
Zakres tematyczny szkolenia obejmował zasady savoir  vivre’u na co dzień, rozmowę kwalifikacyjną oraz jej przebieg zgodnie z zasadami i etykietą, przyjęcia – przebieg oraz organizację, dress code – typy strojów i zasady ich doboru, kulturę słowa i gestu, protokół dyplomatyczny, etykietę w biznesie i administracji,  precedencję czyli - kto przed kim, konferencje - prawidłowy przebieg  i skuteczną organizację, kulturę stołu, podstawy wiedzy o winie oraz gafy i faux pas - czyli jak wyjść z trudnych sytuacji. Uczestnikami szkolenia była młodzież bezrobotna w wieku 18-25 lat, w tym również absolwenci OHP.
Celem szkolenia było przekazanie uczestnikom obowiązujących obyczajów,  form towarzyskich oraz reguł grzecznościowych w kontakcie z ludźmi. Dzięki tej inicjatywie młodzi ludzie mogli nabyć podstawowe  umiejętności postępowania w życiu i radzenia sobie w różnych sytuacjach.
Prowadząca kurs odniosła się do kilku obszarów - taktownego zachowania się w różnych sytuacjach, wyglądu, prezencji - postawy, higieny, właściwego ubioru,  a także form towarzyskich -  w miejscu publicznym, w pracy, w rodzinie, na przyjęciu prywatnym oraz oficjalnym. Pokazała w jaki sposób prawidłowo nakryć stół,  jakich sztućców używać do poszczególnych potraw, co zrobić z pięknie złożoną serwetką, jak poprawnie spożywać pieczywo i jak zainicjować i poprowadzić konwersację podczas posiłku. Młodzi ludzie wysłuchali interesujących wiadomości na temat zachowania się w restauracji, na przyjęciach czy imprezach domowych. Młodzież brała czynny udział w tej lekcji dobrych manier i w praktyce,  weryfikowała  nowo nabyte umiejętności i wiedzę z zakresu etykiety.
Warsztaty obejmowały także aktywną komunikację, w tym telefoniczną i internetową. Dodatkowym elementem zajęć i zarazem ciekawostką było podanie różnic savoir vivre z uwagi na uwarunkowanie kulturowe, które znacząco różni się od siebie w zależności od regionu świata. Biorąc pod uwagę opinię uczestników można stwierdzić, iż przekazane zasady i normy obyczajowe będą dla nich niezwykle przydatne  w codziennym życiu oraz  pozwolą na bycie elastycznym na trudnym dziś rynku pracy.

drukuj stronę

Mazowiecka Wojewódzka Komenda
ul. Gałczyńskiego 4, 00-362 Warszawa
tel: (022) 827-21-54, 827-62-50, 862-32-17 fax: (22) 827-63-91
mazowiecka@ohp.pl
BIP

Młodzieżowe Centra Kariery   Mobilne Centra Informacji Zawodowej   OHP Dla Szkoły   Nadzór nad Ochotniczymi Hufcami Pracy
sprawuje Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Informacje o OHP
Inne serwisy
Na skróty - linki
Stronę internetową przygotowuje Mazowiecka WK OHP (napisz do nas). Prawa autorskie zastrzeżone © 2004